144 ilaç piyasada bulunamıyor 30’u temel ilaç listesinde

Piyasada bulunamayan ilaçlardan 30’u Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘temel ilaçlar’ listesinde ve 25’inin eşdeğeri de yok.
Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, son bir ayda 144 ilacın piyasada bulunmadığını söyledi. Temel, “Bu ilaçların 30’u Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘temel ilaçlar’ listesinde yer alıyor ve 25 tanesinin eşdeğeri yok” dedi.

SEBEP SABİT KUR UYGULAMASI

Çolak, ilaç fiyatlarına ilişkin Şubat ayında sabit kurun belirleneceği, bu belirlenme öncesi ilaç şirketlerinin ve depoların ilaç stokladığını bildirdi.


EŞ DEĞERİ OLMAYAN İLAÇLAR BULUNAMIYOR

Çolak şöyle konuştu:

“Sahadan aldığımız verilere göre son bir ayda 144 ilaç piyasada bulunmuyor. En çok sıkıntı ithal ilaçlarda yaşanıyor. Piyasada bulunmayan 144 ilaç arasında bir çok kategoriden ilaç var. Fakat 30’u Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘temel ilaçlar’ listesinde yer alan önemli ilaçlar. 5’inin eşdeğeri varken 25’inin eşdeğeri de yok. Bu ilaçlar konusunda zaman kaybetmeden önlem almak gerekir.”

“REEL KUR İLE SABİT KUR ARASI UÇURUM VAR”

“İlaç fiyatları için her yıl sabit kur belirleniyor. 2018 yılı için avro kuru 2.69 olarak belirlenmişti. Ancak reel avro kuru ile sabit kur arasındaki makas bir hayli açıldı. 2019 yılı için odcak ayı içinde açıklanacak ve şubat ayının ikinci haftası yürürlüğe girecek olan yeni kur ayarlamasının benzer sıkıntıların yaşanmaması adına önemlidir”

TÜRKİYE’DE KİŞİ BAŞI İLAÇ HARCAMASI ÇOK DÜŞÜK

Çolak, 2018 yılına ilişkin şu verileri paylaştı:

“Reçete başı tutar 2018 yılında 79,43 TL’dir. Reçete başı tutarda yüzde 14,3 artış meydana geldi.

35 OECD ülkesi içinde Türkiye kişi başına en az ilaç harcaması yapan ülke durumunda. Ekonomik krizdeki Yunanistan’da kişi başı ilaç harcaması 595 Dolar iken Türkiye’de 85 Dolar.

Piyasada bulunamayan ve güncel rakamla 144 olan ilaç sayısı her geçen gün artmaktadır.

Antibiyotik kullanımı halen istenen seviyede değildir. Günlük kullanım miktarı Türkiye’de OECD ülkelerinin iki katı. Satılan ilacın yüzde 76’sı yerli ilaç. Ancak ciro bazında bu oranın yüzde 48’e düşüyor.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ