Yolsuzluk haberi yapan Bulgar gazeteci, boğularak öldürüldü

Bulgaristan yerel televizyon kanalı TVN’de idari müdür ve sunuculuk görevlerinde bulunan Victoria Marinova’nın öldürülmesi sonrası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Bulgar yetkililerden olayla ilgili titiz ve kapsamlı soruşturma talep etti.


30 yaşındaki Marinova, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın 185 km kuzeydoğusunda bulunan Ruse kentinde dün ölü bulundu. Bulgaristan polisinden aldıkları bilgileri aktaran medya raporlarına göre Marinova’ya tecavüz edildi, dövüldü ve daha sonra boğularak öldürüldü.

Marinova’ya ait cep telefonu, araç anahtarları, gözlükleri ve giysilerinin bir bölümü olay yerinde bulunamadı.

CPJ AB Brüksel Temsilcisi Tom Gibson olay hakkında “Gazeteci Victoria Marinova’nın barbarca öldürülmesinden dolayı şoktayız. Bulgar makamlar ellerindeki tüm kaynakları kullanarak en ince ayrıntısına kadar bir soruşturma yürütmeli ve tüm sorumluları adalet önüne çıkarmak için gereken tüm çabayı göstermeliler”.

 

Balkan Insight gazetesinin haberine göre cinayetin Marinova’nın habercilik çalışmalarıyla ilgisi olup olmadığı henüz belli değil. Aynı gazeteye göre, Ruse şehir savcılığı ve yerel polisi bugün düzenledikleri basın toplantısında zalim cinayet için “tüm olası senaryoların” inceleneceğini açıkladılar.

 Bulgaristan haber sitesi Terminal 3’ün haberine göre, Marinova’nın son yaptığı yayın, araştırmacı haber sitesi Rise Project’ten Romen gazeteci Attila Biro ve araştırmacı haber sitesi Bivol’dan meslektaşı Dimitar Stoyanov ile küresel araştırmacı haber platformu Organize Suç ve Yolsuzluk Haber Projesi (OCCRP) hakkında yaptığı söyleşiydi. Biro ve Stoyanov çalışmaları nedeniyle Eylül ayında Bulgar polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

 CPJ’nin edindiği bilgilere göre, geçtiğimiz yıl AB içinde iki gazeteci yaptıkları çalışmalarla bağlantılı nedenlerden cinayete kurban gitti. Slovak araştırmacı gazeteci Jan Kuciak 2018 yılında ülkesinde kurşunla öldürülürken, Maltalı araştırmacı gazeteci ve blogger Daphne Caruana Galizia 2017 Ekim ayında kullandığı otomobilin evinin yakınında infilak etmesi sonucu hayatını kaybetti.

 Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ne göre Bulgaristan AB ülkeleri arasında basın özgürlüğünün en düşük olduğu ülke ve araştırmacı gazeteciler sık sık baskı yaşıyor ve şahısları ile mülklerine yönelik fiziksel saldırılarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ