Yargıtay, gazetecilerin cezasını onadı; haber yazmak gazetecilik değilmiş!

Yargıtay, cemaat soruşturmaları kapsamında yargılanan 17 gazeteciye verilen hapis cezalarını onadı.
Haber yazmayı ya da yorum yazmayı ‘gazetecilik’ten saymayan 16. Ceza Dairesi, Atilla Taş’a ‘örgüte yardım’dan verilen 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını ise bozdu.Atilla Taş’ın eylemlerinin, “Cumhurbaşkanına hakaret ve Devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama” suçunu oluşturduğu belirtildi.

Edinilen bilgilere göre Yargıtay 16. Ceza Dairesi, söz konusu davaya ilişkin temyiz incelemesini tamamladı. Daire, oy birliğiyle aldığı kararla, sanıklardan Hanım Büşra Erdal, Bayram Kaya ve Abdullah Kılıç’ın da aralarında bulunduğu sanıklara ‘silahlı terör örgütü üyeliği’nden verilen hapis cezalarını onadı.

16. Ceza Dairesi, sanıklar A.M., C.A.K., G.F.K., Ü.T., Y.Ç. ve Y.Y’a ‘terör örgütü üyeliği’nden verilen hapis cezasını ise bozdu. Suç vasfında yanılgıya düşüldüğü değerlendirilen kararda, sanıkların eylemlerinin, örgüt üyesi olarak kabul edilmelerine yeterli olmadığı aktarıldı.


Kararda, mesleki faaliyetleri ve bulundukları konumlar ile şahsi niteliklerine dikkat çekilen sanıkların eylemlerinin, gazetecilik faaliyeti kapsamında da değerlendirilmesinin mümkün olmadığı ve bu eylemlerin hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte iktidarın uydurduğu ‘fetö’ye yardım etmek suçunu oluşturduğu vurgulandı.


Kaynak: Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ