TRT Euronews'le ortaklığını bitirdi

Yüzde 15 ortaklık, 15 Temmuz'la ilgili istenen yayınlar yapılmayınca bitirildi.
TRT, Ocak 2010'da Türkçe Euronews'un yayın hayatına başlaması amacıyla 27 Şubat 2009'da imzalanan ortaklık anlaşması ile Euronews'e yüzde 15.70 oranındaki payla ortak olmuş ve Euronews'in en büyük dördüncü hissedarı konumuna yükselmişti. Kanalın diğer ortakları ise France Televisions, RAI (italya) ve RTR (Rusya) idi.

TRT'nin o dönem yaptığı ortaklık Resmi Gazete'de yayımlanan 6 Nisan 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe girmişti. TRT kararın ardından Euronews'in denetim kuruluna da katılmıştı.

Bugünkü Resmi Gazete'de ise TRT'nin ortaklığının bittiğine ilişkin bir Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı. Kararda, "TRT'nin uluslararası yayın kuruluşu Euronews'e ortak olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürürlükten kaldırılmasına karar verilmiştir" denildi.


GEREKÇE 15 TEMMUZ
Euronews oldukça saygın ve objektif yayıncılık yapıyor. Euronews'te 15 Temmuz'la ilgili objektif haberler verilmesine Erdoğan Rejimi tarafından tepki gösterilmişti. Erdoğan Rejmi, Euronews'in doğrudan Hizmet Hareketi'ni suçlamasını istemişti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ