Terkoğlu: AKP, Soylu’yu Erdoğan istediği için bile desteklemiyor

Sedat Peker'in uyuşturucu kaçakçılığı, mala çökme, fe.ö borsasının bir parçası olmak ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koltuğuna göz dikmekle suçladığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'yalnızlığı' her geçen gün derinleşiyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Soylu'nun yalnız olmadığını savunsa da, AKP içinden Soylu'ya destek sesleri yükselmiyor.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, "Soylu'yu kim çizdi" başlıklı yazısında, "Devlet Bahçeli salısı dışında onu düştüğü yerden kaldıracak bir ses yok" yorumunu yaptı ve AKP içinde, Erdoğan'a rağmen Soylu'ya destek verilmediğini belirtti.


"Soylu’ya ya örgütlü trolleri ya da Devlet Bahçeli sahip çıktı. Yandaş medya bile Soylu’ya destek vermekte gönülsüz davrandı" yorumunu yapan Terkoğlu, yazısını şu satırlarla sürdürdü:

"...2015’teki kongreye Soylu bir avantajla girmişti. Bir yıl önce, yani 2014’te, teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı olmuş, böylelikle teşkilatlara şekil vermişti. Haliyle oy veren delegenin en çok onu tanıması beklenirdi?

Sonuç mu? Soylu birinci oldu. Hayır, hayır, önden birinci değil, sondan birinci. Soylu, AKP kongresinin 50 kişilik MKYK listesinin 50’ncisiydi. Delege, en çok onun adının üstünü çizmişti. Tam 64 delege “Soylu’ya hayır” diyerek oy kullanmıştı. 1231 oy alabilmişti. Fiilen tepeden belirlenen seçimde bir aday daha olsa Soylu, MKYK’ye giremiyordu. Parti kaynaklarına göre, bu durum Soylu’nun haklı olarak canını da sıktı.

Öyle anlaşılıyor ki Erdoğan’ın desteği olmasa Soylu, AKP teşkilatında zor tutunuyor. Haliyle kritik virajlarda, sürekli Bahçeli’ye teşekkür etme ritüelinin gerçekleşmesi sürpriz görünmüyor. Evlat olsa sevilir mi bilinmez, ancak Soylu’yu kendi evladı olarak görmeyen AKP, Soylu’yu “Erdoğan istediği için” bile desteklemiyor. Haliyle, kritik dönemeçlerde, örgütlü trolleri dışında, parti içinden Soylu’nun yanında duran pek de kimse olmuyor.

Soylu’nun yalnızlığının özelliği belki de bu. Devlet Bahçeli salısı dışında onu düştüğü yerden kaldıracak bir ses yok."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ