Sözcü’nün sahibi Burak Akbay hakkındaki ‘yakalama’ kararı kaldırıldı

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay hakkında çıkarılması istenen kırmızı bülten talebi ile tutuklanmasına yönelik yakalama kararı kaldırıldı. Yurtdışında bulunan Burak Akbay için 2019 yılının Nisan ayında, kırmızı bülten çıkarılması talep edilmişti.
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi verdiği kararda, “Burak Akbay hakkında CMK’nın 94-100 maddesinde belirtilen tutuklanmasına yönelik yakalama emrinin kaldırılması” ve “Çıkartılan Kırmızı Bülten evraklarının iadesi için Adalet Bakanlığı Uluslar arası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne müzekkere yazılması…” ifadelerini kullandı.


Sözcü davasının avukatı Celal Ülgen, Odatv’ye yaptığı açıklamada, “Burak Akbay’ın yakalama kararının bugüne değin yaptığımız taleplere karşın reddedilmesi zaten olağan değildi. Şimdi olağana dönülmüş oldu. Ancak Sözcü çalışanları, yöneticileri ve köşe yazarlarının mahkum edilmesi ile bu yakalama kararının kaldırılması arasındaki önemli çelişkiye de işaret etmek gerekir. Ben kısaca olması gereken oldu ve geç kalmış bir özgürlük kararı olarak olaya bakmak istiyorum. Yakalama kararının kaldırılmasının gerekçesinde Burak Akbay’ın samimi olarak Türkiye’ye dönüp savunma yapmak istediği konusu ile babasının vefatında dini vecibelerini yerine getirememesinden doğan bir mağduriyetten de söz edilmiş. Sözcü davasındaki mahkumiyet kararlarının ülkede yarattığı travmanın bir şekilde önüne mi geçilmek istendi, yoksa gizli bir ajanda mı var bunu da yaşayarak göreceğiz.” dedi.

İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi, sözde ‘F.TÖ’ye yardım’ iddiasıyla suçlanan Sözcü yazarları ve çalışanları için 27 Aralık 2019 tarihinde hapis kararları vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ