SETA gazetecileri fişlemişti: Koordinatörün kardeşi Basın İlan Kurumu’nun başına atandı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından sınırsız yetkiyi eline alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yıl içinde iki binden fazla atama kararına imza atmıştı. Erdoğan sınırsız yetkisini kullanmaya devam ediyor.


Şimdi de Basın İlan Kurumu Müdürü Yakup Karaca’yı görevden alan Erdoğan, yerine gazetecileri fişleyen raporla gündeme gelen SETA’nın Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın kardeşini atadı. Rıdvan Duran’ın Basın İlan Kurumu Müdürü olarak atanması Resmî Gazete’de yer aldı.

Rıdvan Duran, AKP’den Sakarya Büyükşehir Belediye başkanlığına aday adayı olmuş ama aday gösterilmemişti.  Duran daha sonra İstanbul'a dönüp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için oluşturulan kampanya ekibinde yer almıştı. Duran ayrıca yerel seçim kampanyaları döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı görevini yürütüyordu.


Hükümete yakınlığıyla bilinen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı bir rapor yayınlayarak gazetecileri fişlemişti. Raporda yabancı basının Türkiye biriminde çalışan gazeteciler hedef alınmıştı. Raporda gazetecilerin özgeçmişlerinin yanında Twitter paylaşımları da yer almıştı.

Rapor hakkında suç duyurusu yapılmıştı. Ancak Başsavcılık, gazetecileri fişlediği ve hedef gösterdiği gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunulan SETA raporunu “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirerek kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ