Savcılık gazetecileri fişleyen SETA raporu için ‘ifade özgürlüğü’ dedi

AKP'ye yakınlığı ile bilinen düşünce kuruluşu Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmalar Vakfı’nın (SETA) gazetecileri fişleyen raporuna ilişkin yapılan suç duyurusuna savcılıktan “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı geldi.

 Savcılık gazetecileri fişleyen raporu “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirdi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), SETA Vakfı hakkında “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporda gazetecileri fişlediği ve hedef gösterdiği gerekçesiyle 8 Temmuz 2019 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu. MLSA’nın suç duyurusuna Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’ndan yanıt geldi. Savcılık, suç duyurusu ile ilgili olarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcılık söz konusu raporu “düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında” değerlendirdi. 


MLSA Eş-Direktörü Veysel Ok, savcılık kararına karşı itirazda bulunacaklarını belirterek şunları söyledi:

 “İfade özgürlüğü kararı verilmesi çok ironik çünkü Türkiye’de mesleğini icra eden gazetecilerin faaliyetlerine sürekli dava açan, çeşitli terör suçları yönelten savcılıkların ifade özgürlüğünün yalnızca hükümet yanlısı kurum ve medya organlarına yaraşır bir hak olduğunu düşündüğünü gösteriyor. Bu karara karşı itirazımızı yapacağız ve aynı şekilde yerel ve uluslararası tüm hukuk mekanizmalarını işleteceğiz.”

SETA’nın tepki çeken raporunda BBC Türkçe, Deutsche Welle (DW) Türkçe, Voice of America (VOA) Türkçe, Sputnik Türkiye, Euronews Türkiye, CRI (Çin Uluslararası Radyosu) Türk ve Independent Türkçe kurumlarının yayın politikaları ile ilgili fişlemeye varan tespitler ve bu kurumlarda çalışan Türkiyeli gazetecilerin listesi bulunuyordu. Listedeki gazetecilerin özgeçmişi ve sosyal medya paylaşımlarındaki eğilimleri tek tek listelenerek gazetecilerin sosyal medya sayfalarından ekran görüntüleri de eklenmişti. 

Bunun üzerine MLSA, gazetecileri fişleyen rapor hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “suç işlemeye alenen tahrik”, “kişilerin huzur ve sükununu bozma”, “kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi” gerekçeleriyle suç duyurusunda bulunmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ