RTÜK’ten televizyonlara “Olumlu gelişmeleri haber yapın” muhtırası

Şiddet görüntülerine duyarsız kalmasıyla eleştirilen RTÜK, haber bültenlerine adeta muhtıra verdi. “Olumlu gelişmeleri haber yapın. Ülkemizde güzel şeyler de yaşanıyor” denildi.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), basından yaptıkları haberlerde olumlu boyutlara odaklanmalarını isteyerek “Ülkemizde güzel şeyler de yaşanıyor” açıklamasını yaptı.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, basın mensuplarından haberlerde olaylarla ilgili olumlu gelişmelere odaklanmaları istendi.


Açıklamada, “Haberler, genelde olumsuzlukları içerir diye bir olgu ile hareket edilmemeli, ülkemizde güzel şeylerin yaşandığını da görmek gerekir. Öncelikle, olumlu gelişmelerin de haber niteliği taşıdığını haberci dostlarımıza hatırlatıyoruz” ifadesi kullanıldı.

“Reyting kaygısının asla insanlık onurunun önüne geçmemesi gerektiğini” belirten RTÜK, “Yalnızca cinayet ve kötümser olayları haberleştirmenin ve bu görüntüleri hiçbir elemeden geçirmeden olduğu gibi yayınlamanın hem ülke hem de millete büyük haksızlık olduğunu” savundu.

Şiddetin gösterimi konusunda medyadan azami hassasiyet beklendiği belirtilen açıklamada, “Şiddet barındıran görsel ve işitsel yayın içerikleri, bilhassa geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizde özendirici etkiye sahip olabileceği gibi, bizleri, toplum nezdinde çok tehlikeli ve vahim sonuçlar doğurabilecek şiddetin normalleşmesine de götürebilmektedir” denildi.

HABERLERDE AKILLI İŞARET UYGULAMASI

RTÜK, “Çeşitli iletişim kanalları üzerinden ya da sosyal medyadan elde edilen amatör kayıtları hiçbir süzgeçten geçirmeden yayınlamanın hiçbir etik değere sığmayacağını” söyledi. Kurumun açıklamasında, “Uluslararası medyanın çok önceden bir standarda bağladığı ölüm, kaza ve şiddet olaylarının ekrana yansıtılma biçimine ilişkin yayıncılarımızın gerekli önlemleri almamasından dolayı haber programları ve bültenleri için yeni bir uygulamayı başlatıyoruz” denildi.

RTÜK’ün başlattığı çalışma kapsamında haber bültenleri akıllı işaretler uygulaması kapsamına alınacak: “Çalışma tamamlandığında artık yayıncılar, haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanmak ve izleyicileri bilgilendirmek zorunda olacaklar.”

Kısa süre önce Türkiye’de internetten görüntülü haber yayınlayan kuruluşlara lisans zorunluluğu getirilmesiyle birlikte RTÜK, yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ