RTÜK’ten ceza savunması: Kanal ayrımı yapmıyoruz

İktidara yakın kanalları kayırdığı eleştirilerine muhatap Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), konuyla ilgili savunma kabilinden açıklama yaptı.


Sosyal medya üzerinden gelen duyuruda, TBMM’de millet iradesiyle çıkarılan 6112 sayılı Kanun’da görev ve yetkileri gösterilen Kurul’un, tüm medya hizmet sağlayıcılarına eşit yaklaşarak düzenleme ve denetleme faaliyetini yürüttüğü iddia edildi.
AYRIM YAPMAKSIZIN ADİL YAKLAŞIM SERGİLİYORUZ

Dünkü son toplantıda RTÜK uzmanlarınca hazırlanan raporların değerlendirildiği ve yasa ihlali yapan yayıncılara yaptırımlar uygulandığı aktarıldı. Açıklama ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Üst Kurul, yayın ilkelerini ihlal eden yayıncılara ayrım yapmaksızın adil bir yaklaşım sergilemekte, ilgili mevzuat çerçevesinde görevini yapmaktadır. Kimi çevrelerin kasıtlı ve haksız bir şekilde ortaya attığı bazı kuruluşlara orantısız ceza özlemiyle ayrımcılık yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. RTÜK, yayıncı kuruluşa ve programa göre değil, ihlalin ağırlığına ve içeriğine göre yasanın belirlediği müeyyideleri uygulamaktadır.”

KOMŞUSUNDAN ÇOCUK SAHİBİ OLAN KADININ SEVİNCİNE YÜZDE 2 PARA CEZASI

Kurul’un, Esra Erol’un sunduğu ATV’deki programda yaşanan ‘babalık’ skandalı yayınıyla ilgili yüzde 2’lik idari para cezası ile yetinmesi tepkilere yol açmıştı. Söz konusu yayında bebeğinin babasının kocası değil, komşusu Cengiz Koraltan çıktığını öğrenen Esra Karakuş’un sevinç anları tepki çekmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ