Rakamlarla TRT’nin 'tarafsızlığı': Yandaşla kafa kafaya yarışıyor!

Seçim dönemlerindeki taraflı yayınları ve parti liderlerine tanıdığı süreler ile tepki çeken devlet televizyonu TRT, bu seçimlerde de yine iktidarın sesi olmaya devam ediyor.
Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, şubat ayında AKP-MHP ittifakına muhalefetten 10 kat fazla yer ayrıldığı belirtiliyor. Buna göre, AKP-MHP ittifakına ay boyunca 53 saat yer ayıran TRT, muhalefette CHP-İYİ Parti ittifakına yalnızca altı saat ses vermiş. Parti bazında ise şubat boyunca AKP’ye 49 saat, 58 dakika ve 12 saniye yer verilerek, adeta iktidar aygıtı gibi çalışmış. MHP’ye de bu dönemde 3 saat, 32 dakika ve 26 saniye yer verildiği kaydediliyor. 

Şubat döneminde, TRT’de muhalefetin aleyhinde yapılan yayınlar da mevcut. CHP’ye şubat döneminde sadece 5 saat 47 dakika yer verilirken İYİ Parti’ye bu süre 10 kat kısalarak 55 dakika olarak sunulmuş. Muhalefetin aleyhinde anti propaganda yapan yayınlarda ise TRT Haber’de CHP 5 saat 56 dakikaya, İYİ Parti’de de 1 saat 11 dakikaya yükselmiş.

‘Yandaş medya’da ise durum beklendiği üzere tamamen iktidardan yana...


A Haber, TGRT Haber, 24, Akit TV, TV Net, Uzay Haber, Ülke, Kanal 7, Beyaz TV’de sadece muhalefetin aleyhinde yayınlara da yer veriliyor.

RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen, Kamu kanalı TRT’nin tutumu ve kanalların yayınlarını denetlemekle görevli RTÜK’ün sessizliğine tepki gösterererek şunları söylüyor:

“İfade ve haber alma özgürlüğünü sağlamakla görevli RTÜK, sorumluluktan kaçınan pasif bir izleyici konumuna düşürülmüştür. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk ve silah arkadaşlarına yönelik ağır hakaretleri ve saldırıları hasır altı eden RTÜK yönetimi, muhalefete yönelik yalan ve iftiraları, küfürleri neredeyse meşrulaştıran bir konuma getirilmiştir.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ