O röportaj mı tutuklattı?

Yeni Asya Muhabiri Nur Ener o röportajdan sonra tutuklandı.
Gergerlioğlu: “Nur hanımın muhalif aydınlarla yaptığı söyleşiler dikkat çekiyor. En son Fatma Bostan hanımın söyleşisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun isim de anarak gündeme getirdiği bir konuydu. Böyle bir anmadan sonra tutuklanması da ayrı bir soru işareti.”

1 Mart gecesi evinde gözaltına alınan ve sonra tutuklanan Yeni Asya Gazetesi muhabiri Nur Ener ile alakalı olarak Mazlumder eski Başkanı ve KHK mağduru Ömer Faruk Gergerlioğlu, “(Tutuklanmasında) Önemli bir kuşku, son zamanlarda yaptığı söyleşiler ve işlediği konular açısından Nur hanımın muhalif aydınlarla yaptığı söyleşiler dikkat çekiyor. Buradaki ifadelerin, en son Fatma Bostan hanımın söyleşisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun isim de anarak gündeme getirdiği bir konuydu. Böyle bir anmadan sonra tutuklanması da ayrı bir soru işareti” dedi.

DEMOKRAT BİR GAZETECİ


Eski bir arkadaşının iftirası üzerine, hatta daha sonra arayıp pişman olduğunu belirtmesine rağmen bir kişinin tutuklanmasının ki, bu kişinin gazeteci olmasının daha önemli olduğuna dikkat çekerek, “Çünkü halkın haber alma özgürlüğü demokrasilerde çok önemli bir hak ve arkadaşımız gazeteci. Ve son derecede önemli gazetecilik faaliyetleri yapıyor. Demokrat bir gazeteci. İktidarın uygulamalarına demokrasi açısından muhalefet eden bir gazetede faaliyetlerini yürütürken gayet absürt bir şekilde tutuklanması son derece vahim bir gelişme. Son zamanlarda tutuklamalardaki absürtlüğe adeta alıştık. Tabii alışılacak bir durum değil, sadece Nur hanım için değil, birçok gazetecinin tutuklanmasındaki absürtlükler, hukuk dışılıkları yakinen takip ediyoruz. Ama bu, bunu normalleştireceğimiz anlamına gelmeli” diye konuştu.

“Nur hanımınki de anormal bir tutuklama, çünkü tutuklamadan da yargılama olabilirdi” diyen Gergerlioğlu, “Fakat böyle bir tercihte bulunuluyor ve işin ilginç tarafı, suçlayan kişi suçlamalarını geri aldığı halde tutuklama kararı veriliyor. Bu da artık Türkiye’de yargının, hukukun geldiği nokta açısından son derece vahim” ifadelerini de kullandı.

SÖYLEŞİLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Nur hanımın tutuklanmasında önemli bir kuşkunun da, son zamanlarda yaptığı söyleşiler, işlediği konular olduğuna dikkat çeken Gergerlioğul, şöyle devam etti: “Nur hanımın muhalif aydınlarla yaptığı söyleşiler dikkat çekiyor. Buradaki ifadelerin, en son Fatma Bostan hanımın söyleşisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun isim de anarak gündeme getirdiği bir konuydu. Böyle bir anmadan sonra tutuklanması da ayrı bir soru işareti. Türkiye’de son zamanlarda malum medya özgürlüğü üzerinden çok büyük baskılar var, 150’nin üzerinde gazeteci tutuklu. Medyaya yapılan baskılardan dolayı 1500’ün üzerinde gazeteci işsiz durumda. Yeni bir kişi daha eklendi, benimle de röportaj yapmıştı. İki kez hatta. Tüm içtenliğiyle sorular sormuştu ve biz de elimizden geldiğince cevap vermiştik. Bu halkın haber alma hakkıyla ilgili bir durum. Demokrasi ve insan hakları ihlalleri noktasındaki kaygılarımızı artıran bir husus oluyor maalesef.” 

AİLESİYLE GÖRÜŞTÜRMEDİLER
Nur Ener’in hukuksuz olarak tutuklanması ve cezaevine gönderilmesinin ardından anne babası ile dahi görüştürülmedi. Konuyla ilgili olarak bilgi veren nişanlısı Recep Kılınç, “Adliyeden Cuma akşamı Bakırköy cezaevine gidildi. Biz de Cumartesi sabah eşyalarını götürmek için gittik. Kabul etmediler, Pazartesi’ye gün verdiler. Pazartesi sabah eşyalarıyla birlikte gittik. Eşyaları iletmek için aldılar fakat anne ve babasıyla Cuma gününde olduğu gibi Pazartesi de görüştürmediler” dedi. Kılınç, görüşme gününün koğuş belli olunca görüşme gününün belli olacağını belirtirken, “Bunu da biz akşam arayıp görüş günü belli olduysa öğreneceğiz. Cuma ise Cuma’ya kadar anne babasının beklemesi gerekiyor.” diye konuştu. Şu anda gelişmeleri beklediklerini söyleyen Kılınç, nişanlısı olarak, resmi olarak nikahlı gözükmediğim için, kendisinin de görüşemediğini ifade etti. Kılınç, ayrıca telefonla dahi görüştürmediklerini sözlerine ekledi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ