Nurcan Baysal, 'terör' suçlamasıyla gözaltına alındı

Ahval yazarı Nurcan Baysal, "terör örgütü üyeliği" iddiasıyla gözaltına alındı.Ahval'e gözaltına alındığına dair bilgiyi paylaşan Baysal, "Şu an TEM'e (Terörle Mücadele) götürülüyorum" dedi. Baysal ilettigi son mesajında hastaneye götürüldüğünü ifade etti.


Baysal'ın avukatları, Ahval'e yaptıkları açıklamada, savcı ile görüştüklerini belirterek dosyaya ilişkin henüz bilgi sahibi olmadıklarını aktardılar.

Avukatları, "Eğer bugün ifadesini aldırırlarsa serbest kalabilir ama olmazsa dört gün gözaltında kalacak" diye konuştu.

Baysal'ın avukatı Reyhan Yalçındağ, "Yakalaması yoktu, resmi işlem yapmak üzere notere gitmişti" derken, "Örgüt üyeliğinden hakkınızda yakalama var denilip götürüldü. Nöbetçi savcıya ulaşmaya çalışıyoruz, adresi belli, çağrılsa ifadeye gidecek. Evden götürdüler" diye konuştu.

Yalçındağ, "Bugün ismi idare tatil hepsine ulaşmak mümkün olmuyor. Umarım dosyanın kendi savcısına ulaşabiliriz. O konuda da bir muamma var, izin alıp tatile gidenler var. İfadeye çağrılmasını talep edeceğiz" diye de ekledi.

Soruşturmanın eski olmasına imkân omadığından bahseden Avukat Yalçındağ, "Yeni bir olay. Yazılardan dolayı prpoagandan yargılandı hiç örgüt üyeliğinden yargılanmamıştı" ifadeisini kullandı. 

"Bugüne kadar hükümeti aşağılama iddiasıyla Afrin ve Cizre sürecindeki yazılarına ilişkin soruşturmalarda dahi üyelik ile ilgili karşımıza çıkmadılar" diyen avukatı, "Tam da yargı paketi ile ifade özgürlüğünü genişleteceğiz denen bir süreçte muhalif bir günde çocuklarının gözü önünde evden alıp götürülmesi açıklanan paketlerin samimi oolmadığını da ortaya koyuyor" görüşünü dile getirdi.

Baysal, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'e yönelik düzenlediği "Zeytin Dalı" harekâtına karşı çıkan sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ocak 2018'de de gözaltına alınmıştı.

O dönem Diyarbakır'daki evinin kapısı kırılarak gözaltına alınan Baysal, iki gün gözaltına tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ