Milli Gazete BİM’in sansürletmek istediği ‘Ucuz ette hileli satış’ haberini verdi

Milli Gazete, BİM marketler zincirinin sansürletmek istediği haberin detaylarını paylaştı. Haberde BİM’in Et ve Süt Kurumundan aldığı ucuz etin tamamını vatandaşa satmadığı ve kamunun 100 milyon liraya yakın zarara uğratıldığı ileri sürüldü.

Milli Gazete, BİM’in reklamını geri çekmesine sebep olan haberi açıkladı. BİM’in Sadettin İnan imzalı “Ucuz ette hileli satış” başlıklı haberin yayımlanmamasını istediği ancak bu talebin geri çevrilmesi sonrası Milli Gazete’ye verdiği ilanı geri çektiği belirtildi.

UCUZ ETTE HİLELİ SATIŞ İDDİASI


Evrensel’de yer alan habere göre BİM’in sansürletmek istediği “Ucuz ette hileli satış” başlıklı haberde marketlerin Et ve Süt Kurumu’ndan (ESK) düşük fiyattan aldıkları etin tamamını vatandaşa satmadıkları ve kamunun 100 milyon liraya yakın zarara uğratıldığı bilgisi yer alıyor.

ESK ETLERİ YERİNE PİYASADAN TOPLANAN ETLER SATILDI

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberinde 2017-2019 yılları arasında “vatandaşın ucuz et yiyebilmesi” gerekçesiyle uygulamaya konulan projede yurttaşa Et ve Süt Kurumundan alınan etlerin değil piyasadan toplanan yağlı ve kalitesiz etlerin satıldığı ileri sürüldü. Haberde marketlerin de ESK’den aldıkları indirimli etlerin tamamını yurttaşa satmadıkları belirtildi.

BAKAN SORUŞTURMAYA İZİN VERMEDİ

Durumun ortaya çıkması sonrasında Bakan Bekir Pakdemirli’den soruşturmaya izni istendi. Ancak Pakdemirli soruşturma izni vermedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma için Danıştay’ın kararını beklediği belirtildi.

Ucuz et projesinin uygulandığı marketlerde yaklaşık 3 bin ton üzerinde etin ESK’den alınmasına rağmen satılmadığı tespit edilirken kamunun zararının 100 milyon lirayı bulduğu kaydedildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ