Medyanın 3 ayda başına bunlar geldi

Son üç ayda gazetecilerin Türkiye'de yaşadıklarının korkunç listesi.
Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından hazırlanan 2016 Medya Raporu’ndaki verilerde “basına darbe” yapıldığı belirtilerek, konuya ilişkin acı tablo paylaşıldı. 

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından hazırlanan 2016 yılı Medya Raporu’nda, medyaya darbe yapıldığına işaret edildi. “Farkında mısınız? 2016 yılında iktidar eliyle basına darbe yapıldı” başlığı ile hazırlanan raporda, önemli verilere yer verildi.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimine işaret edilen raporda, darbe girişiminde 246 kişinin hayatını kaybettiği, 536 kişinin yaralandığı belirtilerek, “AKP iktidarı ile darbe girişiminde bulunanların üyesi olduğu ifade edilen Fethullah Gülen Cemaati’nin yıllardır sürdürdükleri işbirliğinin bedeli, ne yazık ki halk tarafından ödendi” ifadelerine yer verildi. 


3 AYLIK AĞIR BİLANÇO

Her 3 ayda bir Medya Raporu hazırlayan ÇGD, 2016 yılının son 3 ayındaki verilerini de şu şekilde paylaştı:

“70 basın mensubu gözaltına alındı; 10 gazeteci tutuklandı; 4 gazeteci hakkında yakalama kararı verildi; 4 basın kartı iptal edildi; 29 medya kurumu kapatıldı, daha önce kapatılan 3 medya kurumuna mühür vuruldu; 4 gazeteci gözaltında darp ve tehdit edildi; 35 soruşturma / davaya devam edildi; 9 yeni dava /soruşturma açıldı; 3 gazetecinin pasaportuna el konuldu; 3 medya kurumuna silahlı saldırı gerçekleştirildi; 9 olay hakkında yayın yasağı verildi; 5 siteye erişim engeli getirildi; 2 kanal hakkında yayın durdurma kararı verildi; 2 haber hakkında erişim engeli konuldu, bu nedenle yaklaşık 23 sitede yer verilen habere erişilemedi; 358 basın emekçisi işsiz kaldı; 1 yabancı gazeteci sınır dışı edildi.”

BASINA DARBENİN VERİLERİ

AK Parti tarafından basına darbe yapıldığına işaret edilen açıklamanın devamında, özellikle 2016 yılındaki verilere yer verildi. Ağır bir medya bilançosunun olduğu rapordaki değerlendirme ve veriler ise şöyle:

“Ülkemiz açısından 2016, bir darbe atlatılırken başka bir darbenin oldu yıldı. Bu darbe “Tarafsız ve basına ve gazetecilere” yapıldı. Önce basın sonra tüm toplum susturuldu. Yaşadıklarımız tartışmasız, basını susturulmuş bir ülkenin geleceğinin de sessizliğe gömüldüğünü bir kez daha gösterdi. Ülkemizde rejim değişikliği düzeyinde anayasal değişikliklerin yapıldığı bir dönemde basına yönelik baskıların artmasının temel nedeni de işte bundandı. Bu amaç doğrultusunda 2016 yılında karşılaştığımız baskıların yarattığı acı tablonun fotoğrafı ise şöyle oldu: 

* 3 medya mensubu öldürüldü.

* 80 basın mensubu tutuklandı.

* 299 basın mensubu gözaltına alındı.

* 32 gazeteci darp edildi, şiddete uğradı, tehdit edildi, hedef gösterildi.

* 7 yabancı gazeteci sınır dışı edildi.

* 157 medya kurumu kapatıldı.

* 29 yayın evi ve şirket kapatıldı.

* 5 yayın kurumuna saldırı gerçekleşti.

* 3 basın merkezine polis baskını yapıldı.

* 24 olay hakkında yayın yasağı verildi.

* 20 siteye erişim engeli getirildi, bazı sitelere erişim yasağı birden çok kez uygulandı. 

* 9 haber hakkında erişim engeli getirildi.

* 2 bin 622 basın emekçisi işsiz kaldı.

* 624 basın kartı iptal edildi.

* 32 parlamento kartı iptal edildi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ