Medya nefreti körüklüyor

Hrant Dink Vakfı’nın hazırladığı ‘Medyada Nefret Söylemi 2019’ raporuna göre en çok nefret söylemi üreten gazete Yeni Akit oldu. Yeniçağ ve Diriliş Postası da nefret söylemi üretmede Akit’in ardından geldi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmalar yaşanırken Türk medyasında nefret söyleminin ilk sırasında Ermeniler olduğu ortaya çıktı.Hrant Dink Vakfı’nın hazırladığı ‘Medyada Nefret Söylemi 2019’ raporuna göre hakkında en çok nefret söylemi üretilen grupların ilk sırasında 803 örnekler Ermeniler geliyor. Onları Suriyeliler ve Yunanlar takip ediyor. Rapora göre Türkiye’deki Suriyeliler sistematik olarak cinayet, hırsızlık, taciz gibi adli olaylarla anılarak potansiyel suçlu olarak kodlandı ve güvenlik sorunları ve terörle özdeşleştirildi. Ayrıca Türkiye’deki olumsuz ekonomik koşulların ve işsizliğin sorumlusu olarak gösterildi.

HERKESTEN NEFRET EDİYORUZ: 80 FARKLI GRUP HAKKIN NEFRET SÖYLEMİ ÜRETİLDİ


Medya izleme çalışmasında, tüm ulusal gazeteler ve sayısı 500’ü bulan yerel gazetenin hafta içi sayıları tarandı. 2019 yılında Türkiye yazılı basınında, günde 17’den fazla haberde ve köşe yazısında nefret söylemi üretildiği, bu metinlerde yıl boyunca toplamda 80 farklı etnik, dinî ve ulusal kimliğin hedef alındığı ve bu kimliklere ilişkin olumsuz yargıların pekiştirildiği görülüyor.‘Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi’ araştırması kapsamında taranan ulusal ve yerel gazetelerde, 2019 yılında ulusal, etnik ve dinî grupları hedef alan 4364 köşe yazısı ve haber metni yayımlandığı tespit edildi. Bunlardan 108’inin, birden fazla gruba yönelik, farklı kategorilerde nefret söylemi barındırdığı görüldü. Bu metinlerde, 80 farklı grup hakkında 5515 adet nefret söylemi içeriği tespit edildi.EN ÇOK KÖŞE YAZILARINDAN NEFRET DÖKÜLDÜ

Rapora göre 2019 yılında, tekrarlanan içerikler dışarıda tutulduğunda, incelenen metinlerin 2160’ını köşe yazıları, 2099’u ise haberler oluşturuyor. Basın arşivi sayfaları, dosyalar, okur sayfalarında yer verilen yazılar, kitap tanıtımı/değerlendirmesi yazıları ve benzeri metinler ise ‘diğer’ başlığı altında değerlendirildi ve bu kategoride bulunan 105 metinde nefret söylemi tespit edildi. Nefret söyleminin yüzde 50’ye yakını köşe yazılarında kendine yer buldu. Nefret söyleminin yüzde 49’u ulusal basında kendine yer bulurken, yüzde 51’i ise yerel medyada yer buldu.EN ÇOK NEFRET YENİ AKİT’TEN, YEREL BASINDA KONYA ZİRVEDE

Rapora göre 263 nefret söylemiyle Yeni Akit gazetesi en çok nefret üreten ulusal gazete oldu. Bu gazeteyi Türkiye milliyetçilerinin sesi konumundaki Yeniçağ gazetesi izledi. Bir yakın dönem gazetesi olan ve Basın İlan Kurumu’ndan aldığı büyük reklam paylarıyla gündem gelen Diriliş Postası da Yeni Akit ve Yeniçağ’ın ardından nefret söylemi üretmede üçüncü sıradan kendine yer buldu.

Milli gazete, Milat gazetesi, Yenişafak, Türkiye ve Sözcü gazeteleri de nefret söylemi üretmede birbiriyle yarışan gazeteler oldu.

Yerel basında nefret söylemi üretmede ise Konya’da yayın yapan Yeni Konya gazetesi 88 kereyle açık farkla ‘birinciliği’ kimseye kaptırmadı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ