Kriz, yandaşı da vurdu: 'Gazeteleri ve TV'si kepenk indirecek'

Türk Medya’nın basılı alan yoluna Akşam gazetesiyle devam edeceği belirtildi. Grubun televizyon kanalı 24 TV’deki küçülme kararının ise yeni alınacak tedbirlerle sürdürüleceği aktarıldı.
Hükümete yakın Türk Medya Grubu'nun, yeni yılda bazı yayınlarını sonlandırma kararı aldığı belirtiliyor.


Odatv’nin haberine göre, bünyesinde Akşam, Güneş ve Star gazetelerinin yanı sıra 24 TV’yi de bulunduran medya grubu, küçülme kararı aldı.

Haberde aktarılana göre genel yayın yönetmenliğini Turgay Güler’in yaptığı Güneş gazetesi için kapatılma kararı alındığı ifade ediliyor. Güneş’in son sayısı için manşet arayışına girdiği iddialar arasında...

Kapatılması kararı alınan bir diğer yayın organı ise Star gazetesi olarak açıklanıyor. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak’ın gazetenin kapanmaması için lobi arayışları yaptığı ancak bunun boşa çıktığı öne sürülüyor.

Star gazetesinin kapatılması için yöneticilere tarih verildiği de yine medya kulislerinde konuşuluyor.

Türk Medya Grubu'nun yazılı basında yoluna Akşam gazetesiyle devam edeceği belirtiliyor. Grubun televizyon kanalı 24 TV’deki küçülme kararının ise yeni alınacak tedbirlerle sürdürüleceği aktarılıyor.

Bu karardan bir süre önce Türk Medya'daki ekonomik kriz gündeme gelmişti.

Türk Medya'daki krizin sebebinin bir yönünün AKP'nin önemli Büyükşehir Belediyelerini kaybetmesiydi. AKP'nin, belediyeler aracılığıyla yandaş gazeteleri yüklü bir şekilde satın alarak, desteklediği ileri sürülmüştü.

Bir diğer yönü ise, Turkuvaz Medya Grubu'nun yandaş medyaya dağıtılan reklam pastasından büyük bölümü alması! Şöyle ki, başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın bulunduğu Turkuvaz Medya Grubu, kamu kurumlarından ciddi oranda reklam alıyor. Turkuvaz Medya Grubu’nun yayınları olan Sabah, A Haber ve ATV’ye, kamu kurumlarının reklamlarının yönlendirildiği, AKP’ye yakın diğer medya yayın organlarına “üvey evlat” muamelesi yapıldığı iddia edilmişti.

Hükümete yakın medya kulislerinde, tüm bunların Bakan Berat Albayrak’ın bilgisi dahilinde yapıldığı konuşuluyor. Turkuvaz Medya Grubu da elindeki bu büyük reklam pastasını ve iktidar gücünü, “düşman kardeşi” olan iktidara yakın diğer medya yayın organları üzerinde bir sopa gibi kullanıyor.

Güneş ve Star gazetesinin kapanması ve 24 TV’nin küçülme kararıyla, yandaş medyanın büyük çoğunluğu Berat Albayrak'ın kontrolündeki Turkuvaz Medya'ya geçmiş olacak.

Türk Medya'nın patronu Zeki Yeşildağ.

Yeşildağ, uzun yıllardır AKP içinde siyaset yapıyor.

Zeki Yeşildağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dönem Pınarhisar Cezaevi'nde hapis yattığı Hasan Yeşildağ'ın kardeşi olmasıyla tanınıyor. Ancak son dönemde Türkiye, Zeki Yeşildağ’ın ismini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde korumalarının karıştığı kavgayla duymuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ