Hizmete yakın TV ve radyolar Havuz Medyasına devredildi

İhalesiz ve gizli yapılan satışta fiyat da gizlendi. Havuza devredilenler en iyi tv ve radyolar...
Samanyolu TV, Kanaltürk TV, Burç FM, Kanaltürk Radyo, Radyo Mehtap ve Radyo Cihan, Havuz medyasına peşkeş çekildi.

OHAL KHK’leri ile kapatılan ve tüm mal varlıklarına el konulan 86 radyo ve televizyon kanalına ait her türlü hak, lisans ve vericileri ilansız, ihalesiz yandaş medya gruplarına satılmaya başlandı.

İlk olarak Samanyolu TV, Kanaltürk TV, Burç FM, Kanaltürk Radyo, Radyo Mehtap ve Radyo Cihan, Havuz'un amiral gemisi Turkuvaz Medya Grubu’na satıldı. Geri kalan televizyon ve radyoların satış işlemlerinin de aynı yöntemle ihalesiz ve el altından devam ettiği, hükümete yakın diğer grupların TMSF’de satış için sırada olduğu öğrenildi.


ÖNCE KAÇAK KULLANIM
Hizmet Hareketi'ne yakın olan radyo ve televizyon kanallarının frekansları RTÜK tarafından geçici olarak TRT’ye devredilmişti. Yayıncı şirketler ise Maliye Bakanlığı tarafından kapatıldı.

Bu süreçte hükümete yakın yayın kuruluşları radyo ve televizyon kanallarının frekanslarını RTÜK’ten izin almadan yandaş yayın organları tarafından kullanmaya başladı. “Kaçak kullanım”ın RTÜK tarafından tespit edildiği ancak üzerine gidilmediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 1 ay önce Maliye Bakanlığı daha önce kapattığı yayıncı şirketleri yeniden ihya etme kararı aldı, yani şirketleri yeniden açtı. Bakanlık her türlü değerlendirme ve satış işlemi için de TMSF’yi yetkilendirdi. TMSF de bir aylık süre içinde, 86 radyo ve televizyon frekansı ile yayın şirketlerini hiçbir ihale ilanına çıkmadan, gizli bir şekilde satmaya başladı.

İLK SATIŞ TURKUVAZ'A

TMSF, frekans ve verici satışına da Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi, Dünya Radyo Yayıncılık Anonim Şirketi ile Irmak Radyo ve Televizyon Hizmetleri Anonim Şirketi’ne ait Samanyolu TV, Kanaltürk TV ile Radyo Mehtap, Radyo Cihan, Burç FM, Kanaltürk Radyo’nun hak ve lisansları ile vericilerinin tamamını sattı.

Bu kapsamda Samanyolu TV ve Burç FM Turkuvaz Medya Yayın Hizmetleri; Kanaltürk TV ve Kanaltürk Radyo Turkuvaz Yeni Asır Televizyon Prodüksüyon, Radyo Mehtap Turkuvaz İzmir Televizyon Prodüksiyon ve Radyoculuk; Radyo Cihan ise Turkuvaz Aktif Televizyon Prodüksiyon şirketlerine satıldı. Bu radyo ve televizyonlara ait tüm vericiler de Turkuvaz Aktif Prodüksiyon A.Ş.’ye ihalesiz ve gizlice satıldı. Fiyat ve ödemeler de gizli tutuldu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ