Hasan Cemal’e 5 yıla kadar hapis istemi

T24 yazarı ve P24 Kurucu Başkanı Hasan Cemal hakkında 2015 yılında kaleme aldığı, “Silvan’dan: Bizi acılara, ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlıklı yazısı nedeniyle açılan davanın 2. duruşması bugün İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.


Hasan Cemal hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla Terörle Mücadele Kanunun (TMK) 7/2 maddesi uyarınca 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezası verilmesi istendi. Duruşma, 7 Mayıs’a ertelendi.

Tutuksuz yargılanan Hasan Cemal ile Avukatı Fikret İlkiz’in hazır bulunduğu duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş izledi. Kimlik tespiti ile başlanan duruşmada, daha önce yazılan yazılara cevap geldiği görüldü. Cemal’in 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyasından ceza aldığını belirten mahkeme başkanı bu nedenle iki dosyanın birleştirilmesinin hukuken mümkün olmadığını söyledi.


SUÇLAMA: TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI 

Duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, Cemal’in “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla Terörle Mücadele Kanunun (TMK) 7/2 maddesi uyarınca 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırmasını istedi.

Avukat Fikret İlkiz’in mütalaaya karşı savunma yapmak için istediği ek süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmanın 7 Mayıs’ta saat 16.45’te görülmesine hükmetti.

DİYARBAKIR’DA BERAAT, İSTANBUL’DA CEZA İSTEMİ

Davanın bir önceki duruşmasında Hasan Cemal ve avukatı Fikret İlkiz tarafından mahkemeye sunulan dilekçede Cemal’in yazısında sözlerini aktardığı Gülsuma Güçer, Mehmet Ali Dünser ve Zuhal Tekiner hakkında Silvan’da soruşturma açıldığı ve Diyarbakır’da yapılan yargılama sonucunda davanın beraatle sonuçlandığı hatırlatılmıştı. Dilekçede, Hasan Cemal hakkında 04.12.2015 tarihli yazısı nedeniyle yayın tarihi bakımından Basın Kanunu hükümlerine göre dava açma süresinin geçmiş olduğunun dikkate alınarak beraat kararı verilmesi istenmişti.

HASAN CEMAL: GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Hasan Cemal de ifadesinde, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek, “Bugüne kadar hiç terör propagandası yapmadım. Terör örgütü propagandasına alet olmadım. Bunca yıldır yazdığım yazılarla Kürt sorununun barış içinde çözülmesi için gayret ettim. Gazetecilik suç değildir. Yazdıklarımın tümü ifade özgürlüğü sınırları içinde yer alır” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ