Haber sitesi Bianet’e engelleme

Ankara 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın talebi doğrultusunda haber sitesi Bianet’e erişimin engellenmesine karar verdi.
Bianet’te yer alan habere göre hakimliğin engelleme kararında, komutanlığın 16 Temmuz tarihli dilekçesiyle erişim engeli talep ettiği belirtildi.

Kararda, 5651 Sayılı Kanun gereğince erişim engeli kararı alındığı, buna tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde itirazda bulunabileceği ifade edildi.

Karara göre aralarında Bianet, ETHA ve geziyisavunuyoruz.org’un da bulunduğu bazı internet siteleri, Twitter, Facebook ve YouTube linkleri ile diğer bazı sosyal medya linklerine erişim engellendi. HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un Twitter hesabı da engelli URL’ler arasında.


‘Gerekçe yok’

Bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu, daha önce birkaç habere engel konusunu Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdıklarını, basın özgürlüğünün ihlali edildiği yönünde karar çıktığını, diğer başvurunun da değerlendirme aşamasında olduğunu aktardı.

“Oysa şimdi ilgili hâkim, habere değil tüm siteye erişimi engelleme kararı vermiş” diyen avukat, ‘sansür kararı’nın hiçbir gerekçeye değerlendirme gereği duyulmadığını kaydetti.

Mahkemeye yapılan başvuruda somut bir bilgiye ulaşılamadığını, kararın Gezi duruşmasından iki gün önce, 16 Temmuz’da alındığını belirten Eyüboğlu, şöyle devam etti: “Erişimi engellenen adresler arasında Gezi duruşması sırasında düzenli paylaşımlarda bulunan adreslerin bulunması (ki bu adreslerin bir kısmı Gezi duruşması dışında herhangi bir paylaşımda bulunmayan URL adresleri) Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan ihbarın Gezi davasıyla ilgili olduğunu düşünmemizi sağladı. Oysa bu denli büyük bir sansür kararını, kararın muhatapları olarak tahmin ve varsayımlarla öğrenmeye, anlamaya, açıklamaya çalışmamız ne denli hukuki bir işlemle karşı karşıya olduğumuzun da açık göstergesi.”

Avukat, binlerce haberin yer aldığı bir haber portalının Jandarma Genel Komutanlığı’nın başvurusu üzerine başka hiçbir araştırmaya gerek kalmadan kapatıldığını vurgulayarak “Bu kararı verenler gerekçe dahi belirtmiyor. Bu durum en hafif ifadesiyle hukuk skandalı…” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ