Gazetecilik suç değildir: 161 medya çalışanı 2020’ye cezaevinde giriyor!

Cezaevindeki Gazeteciler’in sesini duyurmak için kurulan Jailed Journos platformu, Türkiye’de yeni yıla cezaevinde girecek gazeteci sayısını 161 olarak ilan etti.
Platformun açıkladığı rapora göre yılbaşını hapiste karşılayacak 161 medya çalışanının, 89’u muhabir, editör ve yazar. 9’u ise kadın gazeteci.


GAZETE PATRONLARI LİSTEDE

Listede 2 yerel gazete patronu; Kütahya merkezli Akis gazetesi ve Karşı Gazete internet sitesi sahibi Alaaddin Akkaşoğlu ve Ankara merkezli yayın yapan Belde gazetesi sahibi, eski Zaman gazetesi imtiyaz sahibi Alaaddin Kaya yer alıyor.

TRT VE AA’DAN KAÇ KİŞİ TUTUKLU BİLİNMİYOR

Listenin geri kalanında medya kurumlarının temsilcileri, montaj, grafik, kurgu, teknisyen, yapım yayın görevlileri gibi daha çok göz önünde olmayan isimler var. Özellikle devlet kurumları Anadolu Ajansı ve TRT’de kaç kişi tutuklandı tam olarak bilinmiyor.

 9 KADIN GAZETECİ DE CEZAEVİNDE

Hazırlanan listede 9 kadın medya çalışanı yer alıyor. Bunlar; Zaman gazetesi muhabirleri Ayşenur Parıldak, Hanım Büşra Erdal, Selma Tatlı, Atılım Gazete’si Yazıişleri Müdürü Hatice Duman, Jinha editörü Özlem Seyhan, Melike Aydın, Mezopotamya Ajansı muhabiri Ruken Demir, Sadiye Eser, Burç FM programcısı psikolog Yasemin Yalçın Aktosun.

BİR HAKİM BIRAKIYOR DİĞERİ TUTUKLUYOR

Jailed Journos’un listesinde yer alan isimlerden bazılarında, 2 veya 3 tutuklanma tarihi yer alıyor. Bunun nedeni, bir hakimin serbest bıraktığı gazeteciyi, aynı koşullar ve suçlamalar altında başka bir hakimin tutuklaması. Gazeteci yazar Ahmet Altan, 22 Eylül 2016’da serbest bırakıldı. 1 gün sonra tekrar tutuklandı. 4 Kasım 2019’da tekrar ceza verilerek tahliye edildi. Aradan 8 gün geçtikten sonra tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi. Benzer bir olay 2017 yılında da yaşandı. 21 gazeteci tahliye edildikten sonra hapishane kapısından çıkmalarına izin verilmeden tekrar tutuklandı.

DAVALAR SONLANDIRILMIYOR

Oğalanüstü Hal döneminden beri Türkiye’de sayısı 300’den fazla gazeteci, yargılandığı, kısa süreliğine de olsa gözaltına alındı ve bir çoğunun mahkeme süreçleri devam ediyor. Gazeteciler 2019’da 733 kez hakim karşısına çıktı. 2 veya 3 yıl süren mahkeme süreçleri boyunca gazetecilere uygulanan yurt dışı yasağı ve haftada bir polis merkezine giderek imza atma zorunluluğu nedenleriyle gazeteciler baskı altına alınıyor. Özgürlükleri kısıtlanıyor.

TUTUKLU GAZETECİLER LİSTESİÖnceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ