Gazeteci Demirağ’a tahliye: Hapishanelerde yatacak yer yok…

Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle dün cezaevine giren Yeniçağ Yazarı Yavuz Selim Demirağ gece yarısı tahliye edildi. Demirağ, "Hapishanelerde yatacak yer yok..." başlığı ile yaşadıklarını paylaştı. 
Cumhurbaşkanına hakaret ettiği suçlamasıyla dün cezaevine giren Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ, gece yarısı tahliye edildi.


Tahliye edildikten sonra cezaevlerinde yer olmadığına dikkat çeken Demirağ, “Canım memleketimde hapishaneye girmek bile mesele… Hastanede yattığım için bir ay süre ile ertelenen infazın yerine getirilmesi için adliyeye gittim. Cezaevlerinde yer olmadığı için 10 gün süre tanınacağı söylendi” dedi.

Demirağ bugün (14 Haziran 2019) ‘Hapishanelerde yatacak yer yok…’ başlığı ile kaleme aldığı yazısında yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Canım memleketimde hapishaneye girmek bile mesele… Hastanede yattığım için bir ay süre ile ertelenen infazın yerine getirilmesi için Adliyeye gittim. Cezaevlerinde yer olmadığı için 10 gün süre tanınacağı söylendi. Sonuç da kendimizi ona göre hazırladık. Şiddet ile devam eden hayatımızın bir akışı var. “Uzatmayalım, bir an önce bitsin… Yarın öbür gün yakalama kararı ile muhatap olmayalım” düşüncesi ile 2 fotoğraf ile dilekçe yazmaktan imtina ettim. Savcı bey anlayış ile yol gösterdi. Kimbilir belki de “kendi ayağı ile hapis yatmaya gelenler de varmış” diye iç geçirmiş olabilir.

İktidar partisi yeni bilmem kaç tane cezaevi yapmakla övünüyor. Gider ayak iktidara bir önerim olacak. Bu işin özelleştirilmesi şart. ABD’nin bazı eyaletlerinde “özel cezaevleri” var. Hazır hükümet köprü ve hastaneler için hasta ve geçiş garantisi veriyor ya. Tutuklu ve hükümlü garantisi verilerek yeni cezaevlerinin inşaası sağlanabilir. Böylelikle devletin hazinesinden para çıkmaz. Enflasyon artmaz! Sonuç da yeni iş ve istihdam alanı açılır. Yandaşlar zengin edilir. Ne dersiniz? Hazır potansiyel var iken bu fırsatın kaçırılmaması lazım. Arz-talep var…

Bu arada benim gibi huysuz birinin okuyucuları tarafından sevildiğini hissetmek anlatılmaz bir duygu. Yüzlerce e-posta, binlerce mesaj ile daha içeri girmeden yalnız olmadığımı hissettirdi. Sosyal medya gerçeği yeniden yüzüme çarptı. Merhum Abdullah Yüce’nin muhteşem sesi ile söylediği “Bu ne sevgi ah, bu ne ızdırap” şarkısı çınlıyor kulaklarımda. Sevgi ve destek güç veriyor insana. Okuyucusu ile bütünleşen yazara ne mutlu…

İçeri giderken insanın doğal olarak aklı dışarıda kalıyor. Sözcü Gazetesi’nin karar duruşmasında bulunmak isterdim. Son 10 yılı mahkemeleri takip ile geçirdiğim için, Sözcü’ye yapılan haksızlığı takip ederek yazmayı istiyordum. Yüreğim Sözcü ile… Öte yandan İstanbul seçimlerini yerinde takip etmeyi arzu ediyordum. Ekrem İmamoğlu’na söz vermiştim. Seçimin sonuçlarını İstanbul’da yaşamak vardı. Nasip…”

‘YER YOK, MAHKUMLAR SİNEMA SALONUNDA YATIYOR’

Öte yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Eskişehir Açık Cezaevinde yer yokluğu gerekçesiyle 100 kişinin sinema salonunda yatırıldığına dikkat çekti. Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı’nı acil göreve davet eden milletvekili Gergerlioğlu, insanlık onuruna yakışmayan bu durumun biran önce sonlandırılmasını, sorumlular hakkında işlem yapılmasını istedi.

Ramazan Bayramı ziyaretleri, engellenen açık görüş hakları ve Gaziantep, Ankara, İstanbul, Trabzon, Alanya, İzmir cezaevlerindeki ihlallere dair bilgiler veren HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu, tutuklu yakınları ve cezaevi ziyaretlerinden gelen mesajları da paylaştı. Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve bakanlık yetkililerini ciddiyete davet ederek, Türkiye’nin evrensel insan hak ve özgürlüklerinden uzaklaştığı kaydetti.

‘ABDÜLHAMİT GÜL’Ü CİDDİYETE DAVET EDİYORM’

Gergerlioğlu şu değerlendirmeleri yaptı: “Biz ihlalleri duyurmaya devam edeceğiz istedikleri kadar 3 maymunu oynasınlar istedikleri kadar TBMM İHİK Başkanlığı denen başkanlık görevini yapmamaya devam etsin, bunlar skandaldır ve biz bunları milletin vekili olarak söylemek zorundayız. Adalet Bakanı’na sesleniyorum bakın biz bu kadar yoğun şikayet aldığımız için her hafta basın toplantısı yaparak bunları gündem ediyoruz ama Adalet Bakanlığı’ndan bir ilerleme göremiyoruz her türlü açıdan cezaevleri dökülüyor! Bayram günü hepimiz bayramlaştık hepimiz bayram yerlerine gitti, hepimiz bayramlaştık ancak cezaevlerinde büyük bir ihlal haksızlık ve üzüntü yaşandı neden çünkü insanların görüş hakları konusunda haziran ayındaki görüşleri birleştirmek suretiyle büyük bir haksızlık yaptılar. Adalet Bakanlığını ve Abdülhamit Gül’ü ciddiyete davet ediyorum. Binlerce iddia var cezaevlerinde.Binlerce ihlal var ve biz bunu çok iyi takip ediyoruz.1 yıl öncesinde büyük bir ihmal sonucunda vefat eden insanların dosyasına bile dokunulmamış durumda, hiçbir araştırma yapılmıyor.”

‘URFA SICAĞINDA 2 SAAT DIŞARDA BEKLETİLDİK’

Gergerlioğlu’nun Ramazan Bayramı ziyaretleri ve sonrasındaki açık görüşlere dair cezaevlerinde yakın dönemde yaşanan ihlallere dair paylaştığı mesajları ise şöyle:

“Şanlıurfa Hilvan cezaevinde iki saat bekledik sistem yok diye. 46 dakika urfa sıcağında güneşin altında bekledik çoluk çocuk. Nizamiyenin gölgesinde bekleyen çocukları askerler sürekli azarlayıp güneşte beklemelerini dayattılar.”

TRABZON’DA BAYRAMDA FALAKA İDDİALARI

“Trabzon Beşikdüzü Cezaevinde işkence, falaka iddiaları geldi bayramda çok acil olduğu için Trabzon Beşikdüzü Cezaevine yönelik sosyal medyadan mesaj attım anında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı cevap verdi, Hiçbir araştırma yapmadan iddialar asılsızdır diye bize cevap veriyorlar.”

İZMİR’DEN GAZİANTEP’E HER YERDE HUKUKSUZLUK 

“İzmir F Tipi cezaevi de aynı sıkıntı oldu bayram görüşü ve aylık açık görüş olmak üzere 2 tane açık görüş hakkımız olan açık görüşümüz ortak olarak 1’e düşürdüler.sevdiklerinizi fazla görmeyin demeye çalıştılar.

Bayramda açık görüşlerde kısıtlama var Gaziantep L Tipi’nde de bayram görüşünde sıkıntı vardı, aylık görüş hakkı gasp edildi.19 Mayıs açık görüşte de aynı mağduriyeti yaşattılar en azından bayramda yapılmasın ben çıktım zulmüm bitti ama arkadaşlarım zulmü yaşıyor diyor bir ileti.

Alanya Mahmutlar da bayram görüşünü kapalı diye duyurdu bayramda yapılması gereken açık görüşü normal açık görüşle birleştirip teke düşürdü bari bayramda vermiyorlar, bayramdan sonra ayrı ayrı versinler.

Yine bir başka şikayet Gaziantep E tipi Cezaevi’nde her ayın 2. Haftası açık görüş oluyordu bayram görüşüyle birleştirdiler 1 açık görüş hakkımız resmen elimizden alınmış demiş.”

ERZİNCAN’A BAYRAM GÖRÜŞÜ HAKKI VERMİYORLAR

“Vekilim Erzincan Cezaevi’nde bayram görüşü vermiyorlar açık görüş bayramdan sonra olacakmış 15 gün görüş yapamayacağız, lütfen sesimizi duyurur musunuz? Duyururuz çünkü bizim görevimiz bu.gözlerini kapatan kulaklarını tıkayanlara karşı bizim görevimiz bu değerli vatandaşlar.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ