Fahrettin Altun: Türkiye'de üretilen haberlerin yarısı yalan

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Türkiye'yi muhatap alan, Türkiye'de üretilen haberlerin yarısı yalan" dedi.

İstanbul'da gerçekleştirilen 'Ulusal Stratejik İletişim Politikası' ve 'Dezenformasyonla Mücadele' çalıştaylarında konuşan Altun, "Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü 2018’de yaptığı araştırmada, Türkiye’nin yalan habere muhatap olma noktasında dünyadaki birinci ülke olduğunu tespit etmiştir. Bu rapora göre 100 haberden 50’si yalan" ifadelerini kullandı.

Altun, "Türkiye’yi muhatap alan, Türkiye’de üretilen haberlerin yarısı yalan" dedi ve ekledi:


"Buna mukabil İngiltere’de 100 haberden 15’i, Fransa’da 12’si, Almanya’da 9’u yalan. Bu noktadan baktığımızda bu küresel dezenformasyon problemini Türkiye’nin en fazla yaşayan ülke olduğunu görüyoruz. Çünkü Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde bu yaşanan dönüşüm Türkiye'nin milleti lehine, ulusal çıkarları lehine yaşanan bu dönüşüm durdurulmak istenen bir dönüşüm. Türkiye’nin elde ettiği kazanımların ortadan kaldırılması için çok yoğun bir uluslararası aktörler ittifakı var ve bunların da en temel araçları dezenformasyon siyaseti. Elbette bu noktada biz Türkiye’nin dezenformasyonla imtihanını özellikle son 8 yıldır yoğun şekilde yaşıyoruz."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ