Derya Okutan'a ölüm tehdidi

Açlık grevindeki gazeteci Derya Okutan'ı polis amiri gözaltında ölümle tehdit etmiş.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde 22 gündür gözaltında olan 6 gazeteci ile görüşen avukat Sezin Uçar, müvekkili Derya Okatan’ın bir polis amiri tarafından ölümle tehdit edildiğini söyledi. 

İstanbul merkezli 25 Aralık’ta yapılan ve 22 gündür gözaltında tutulan 6 gazeteci ile dün akşam görüşen Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Sezin Uçar, müvekkili Derya Okatan’ın ölümle tehdit edildiğini aktardı. ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan'ın sağlık durumuna ilişkin "Günlük doktor muayenesinde kontrolleri yapılıyor. Nabız ve tansiyon dünkü ölçümlerde normal çıktı" diyen Uçar, müvekkilinin bir polis amiri tarafından dün sabah saatlerinde tehdit edildiğini anlattı.

Avukat Uçar, olaya ilişkin şunları söyledi: "Gözaltına aldıkları 100'e yakın kişiyi, aynı yere getirmişler. Sabah saatlerinde tuvalet sırasında, müvekkilim Okatan, polis amirine 'Diğer tuvaletlerin kapısını da açarsanız, daha iyi olur' demiş. Polis amiri de mantıklı olan öneriyi yerine getirmek yerine 'Sizin koğuş cezalı, en son siz çıkacaksınız' yanıtını vermiş. Müvekkilimiz Okatan da, 'Çok büyük bir ceza gerçekten' diyerek yanıt verince, polis amiri 'Seni burada asarım, boğarım, öldürürüm' diyerek Derya'yı tehdit ediyor. Ayrıca, 'Bir teröristin lafını mı dinleyeceğim' gibi hakaretlerin yanı sıra cinsiyetçi küfürler de ediyor."


‘ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ’ 

Polis amiri hakkında şikayetçi olacaklarını söyleyen Avukat Uçar, "Olayın geçtiği yeri gören kamera var. Bu kameradan müvekkilimiz Derya Okatan'ı tehdit eden polisin kimliğinin tespit edilerek, hakkında dava açılmasını isteyeceğiz" dedi.

Gazeteciler Derya Okatan, Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca Öğreten, Mahir Kanaat ve Eray Sargın'ın 22 gündür gözaltında tutulduğuna ve dosyaya getirilen gizlilik kararıyla suçlamanın ne olduğuna dair hiçbir bilginin kendilerine verilmediğine dikkat çeken avukat Uçar, gazetecilerin bir an önce savcılığa çıkartılarak serbest bırakılmasını istedi.

Gazeteciler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın maillerindeki bilgileri haberleştirdikleri için gözaltında tutulduğu hükümete yakın gazeteler tarafından yazılmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ