Deniz Yücel halen gözaltında

Alman gazetesi Die Welt'in Türkiye muhabiri Berat Albayrak nedeniyle halen gözaltında.
Alman gazetesi Die Welt'in Türkiye muhabiri Deniz Yücel, 5 gündür gözaltında.

Deniz Yücel'in avukatı Veysel Ok, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada dosyada gizlilik kararı olduğu için müvekkilinin neyle suçlandığını henüz bilmediklerini söyledi. Ok, Yücel hakkında terör örgütü üyeliği suçlaması yöneltileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

​Gözaltına alınması öncesinde BBC Türkçe'ye konuşan Deniz Yücel, hakkındaki yakalama kararını avukatları aracılığıyla öğrendiğini, kendisine iletilen bir mektup ya da çağrı olmadığını, evine polisin gelmediğini ifade etmişti.


Avukatı Veysel Ok, gözaltına alınması sonrasında emniyet yetkililerinin Yücel'in evinde arama yaptığını, bu konuda da kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi.

BERLİNALE'DEN DENİZ YÜCEL İLE DAYANIŞMA MESAJI

Siyasi kimliği ile de tanınan Berlin Film Festivali'nden dün akşam İstanbul'a bir dayanışma mesajı gitti. Berlinale Direktörü Dieter Kosslick, ödül töreni sırasında Türkiye'de gözaltına alınan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ile dayanışma içinde oldukları açıklamasını yaptı. "Yakında serbest bırakılacağını umuyoruz” şeklinde konuşan Kosslick "Seni düşünüyoruz” dedi.

SABAH: REDHACK İLE BAĞLANTILI OLMAKLA SUÇLANIYORLAR

Sabah gazetesi, 25 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Redhack ile bağlantılı olmakla suçlanan ve "grubun algı ekibi" olarak nitelenen dokuz gazeteci hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldığını yazmıştı.

Bu isimlerden Diken'in eski editörü Tunca Öğreten, kapatılan DİHA'nın haber müdürü Ömer Çelik ve BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat 24 günlük gözaltı sürecinin ardından "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanmışlardı.DİHA muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan ise serbest bırakılmıştı.

Haberde adı geçen dokuz kişiden Deniz Yücel, Fatih Yağmur ve Hünkar Alican Duman'ın ise yurtdışında oldukları öne sürülmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ