Cumhuriyet yazarı Bursalı: Hürriyet bayiden 40 bin satıyor, gerisi promosyon

Doğan Grubu’nun elindeyken erimeye başlayan, Demirören’e geçtikten sonra tirajı iyice düşen Hürriyet gazetesinin bayi satışlarında 40 bini gördüğü ileri sürüldü.


Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı, dünkü yazısında Cumhuriyet gazetesi ile Hürriyet’in bayi satış sayısı arasındaki farkın 6-7 bine düştüğünü iddia etti.

Bursalı, “Satış raporlarına baktığınızda, hepsi maşallah uçuyor. Başbayilerden büyük ölçekli toplu alımlarla, çalımlarından geçilmiyor. Sitelerin girişlerine bedava yığılıyor tomarlar. Birer ‘metro gazetesi’ne dönüştü yandaş medya. Metro gazetesi, Avrupa’nın metropollerinde parasız dağıtılır. İlandan parasını kazanır. 5 ay kadar önce Amiral Battı Gemisi’nin satışı 60 bin olarak bildirilmişti bana…” ifadelerini kullandı. Ardından, önceki gün aldığı bilgiye göre Hürriyet’in bayiden satış sayısının 40 bine düştüğünü yazdı.


Bursalı bugünkü yazısında ise Hürriyet’te gelen itirazı yazdı. Verdiği 40 bin rakamına itiraz edildiğini, bayi satışının ortalama 130 bin olarak bildirildiğini aktardı. Ancak Bursalı bu rakamın büyük çoğunluğunun bedava dağıtıldığını ima etti:

‘Hürriyet 130 bin satıyor’

“Hürriyet’ten bir arkadaşım aradı. Bayi satışı konusunda verdiğim 40 bin satış bilgisinin yanlış olduğunu, haftalık ortalama satışın 130 bin olduğunu söyledi ve satışı Hürriyet’e sormamış olmamı da eleştirdi. Eleştirisinde haklıdır. Fakat gazetelerin haftalık satış raporları da ilgili internet sitelerinde açıklanıyor. Bu sayıların doğru olmadığı da biliniyor. Mesela buna göre Hürriyet’in satışı 220 bin görünüyor. Hürriyet’e kurumsal sorsam bana bunu söyleyecekti. Gazete satışlarında bir saydamlık olmayınca ortalıkta çeşitli rakamların uçuşması da doğaldır. Gazeteler başbayilerden toplu alımla satışlarını artmış gösteriyor ve bu gazeteleri dağıtıyorlar.. Bu konuda saydamlık şart… Ama kimin işine gelir ki!? Kandırmaca yapılıyor!

Bu ‘bayi satışları’nda da eleştiriler var. Aldığım yeni bilgilere göre, mesela gazete reklam pazarlama bölümü promosyonlu satış yapıyor, market zincirlerine, otobüs firmalarına, demiryollarına, bazı şirketlere, bazı üniversitelere.. Genellikle bu saydığım kurum ve kuruluşlara, yapılan reklam veya kampanya ile birlikte bu satışlar yapılıyor; reklam pazarlama bölümleri bayi satışlarını böyle yüksek gösterebiliyorlar.. Yani ‘tekil kişilere bayi satışları‘nın da bu açıdan saydamlığı tartışmalı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ