Cumhurbaşkanlığı’nın kara listesine girene basın kartı yok

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında basın kartı verilmeyecekler listesi olduğu iddia edildi. Bazı gazete ve televizyonların yer aldığı ‘ambargo listesi’nde Evrensel Gazetesi, Yeni Asya, Dünya Tv, Yaşam Tv gibi basın kurumları yer alıyor.Evrensel Gazetesi Ankara muhabiri Birkan Bulut Cumhurbaşkanlığı’nın bir basın ambargo listesi olduğu iddiasını haberleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddia edildi.


Haber şöyle: Evrensel’e konuşan bir yetkili basın kartı başvuruları için yapılacak işlemlerden önce Evrrensel’in de yer aldığı “onaylanmayanlar” listesine bakıldığını söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI İDDİALARA YANIT VERMEDİ

Listede Evrensel ile birlikte Yeni Asya gazetesi ve kapatılan Dünya TV, Yaşam TV kanalları da yer alıyor. Aynı listede sendikalar, dernekler, cemiyetler diye başlıklar da bulunuyor. İddiaları sormak için aranılan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından ise telefonlara yanıt verilmedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte Başbakanlık kapanınca, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı oldu. 24 Haziran 2018 tarihinde yeni yönetim sistemi başladı ancak basın kartı komisyonu 13 ay boyunca toplanmadı. Yıllardır “sarı basın kartı” olarak anılan basın kartlarının renkleri de “turkuvaz” oldu.

YASALAR NE DİYOR?

Yasaya göre gazeteciler bir yayın kuruluşunda çalışmaya başladıklarında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına başvuruda bulunuyor. Eğitim durumuna göre belirlenen bekleme süresinin ardından gazeteciler başvuru yaptıkları pozisyona göre gerektiren şartları yerine getiriyor. Örneğin; muhabir olarak başvuran bir gazeteci her ay dört tane olmak üzere imzalı haberlerini ikinci bir başvuruyla teslim ediyor. Basın kartı komisyonu, ikinci başvuruyu yapan gazetecilerin başvurusunu değerlendirerek kimlerin kart alabileceğine karar veriyor.

EVRENSEL’İN BASIN KARTI BAŞVURULARI SONUÇSUZ

Ancak yeni basın kartları dağıtılmasına rağmen Evrensel’in de içerisinde bulunduğu bazı gazete ve televizyonların çalışanları bu haktan yararlanamadı.  Evrensel’den basın kartı almak için başvuruda bulunan 7 gazeteciye 2 yıldır cevap verilmedi. Ayrıca Evrensel haberinde “yenilenme” başvurularının da sonuçsuz kaldığını belirti.

Bazı gazetecilerin basın kartı başvurusunun neden uzun süredir kabul edilmediği sorusuna yetkililer, “başvuru değerlendirmesinin” hâlâ sürdüğünü söyledi. Başvurunun nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulduğu konusundaysa herhangi bir yanıt verilmedi.

‘AMBARGO’ LİSTESİNE BAKILMADAN İŞLEM YAPILMIYOR

Fakat bir başka yetkili ise gazeteciler hakkında ‘değerlendirme’nin çoktan yapıldığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında “Onaylanmayanlar” başlığıyla hazırlanan listede bazı gazeteler, televizyonlar ve sendikaların yer aldığını anlatan yetkili, basın kartı başvuruları konusunda bir işlem yapmak için önce “yukarıdan gelen” bu listeye bakıldığını iddia etti. Bu listede Evrensel ile birlikte AKP’ye uzak duran Nur cemaatine yakın Yeni Asya, Yaşam TV, Dünya TV, sendikalar, gibi birçok kurum bulunuyor. Eğer basın kartı hakkında işlem yapılacak kişi bu listedeki kurumlardan birindeyse, herhangi bir işlem yapılmıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ