CHP’li Çakırözer: Basın kartı komisyonunda gazeteci örgütleri yok, SETA var

Başbakanlığın kapanması ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanan, ardından kuruluş yönetmeliği değiştirilen, bir yıldan uzun süredir toplanmayarak basın mensuplarını mağdur eden Basın Kartı Komisyonu, Temmuz ayında toplandı.


CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanlığı’na bağlandıktan sonra 13 aydır toplanmayan Basın Kartı Komisyonu’nun üyelerinin iktidara yakın basın yayın kuruluşlarının çalışanlarından ve yöneticilerinden seçildiğini açıklarken, komisyonda ‘fişleme raporu’yla tepki çeken SETA’dan da bir kişinin bulunduğunu söyledi.

Çakırözer, yazılı açıklamasında şöyle dedi: “Yeni komisyonun 9 üyesinden ikisi Cumhurbaşkanlığı’ndan, bunlardan İletişim Başkan Yardımcısı Zahid Sobacı gazetecileri fişleyen raporu ile bilinen SETA’nın araştırmacı kadrosunda bulunmuş. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nı temsil eden diğer üye ise İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un danışmanı Mücahit Eker. Komisyonun üç üyesi ATV, Star ve Daily Sabah gazetelerinden. İki üyesi ise Anadolu Ajansı ve TRT’den. Türkiye Gazeteciler Sendikası yok. Gazeteci cemiyetleri yok. Basın meslek örgütlerinden seçilenler, aynı zamanda Anadolu Ajansı ve Daily Sabah gazetesi yöneticileri. İletişim Başkanlığı akreditasyon ayıbını basın kartı komisyonunda da sürdürüyor. Basın kartı zaten artık sarı değil turkuaz. Turkuvaz Medya grubunun ağırlığı ile Basın Kartı Komisyonu da artık ‘turkuvaz’. Sürekli basın kartı sahiplerini komisyonda ATV yöneticisi temsil ediyor. Basın Kartı sahiplerini temsil eden üyelerden biri Star Gazetesi yazar kadrosunda diğeri TRT Haber yöneticisi”


Başbakanlığın kapanması ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanan, ardından kuruluş yönetmeliği değiştirilen, bir yıldan uzun süredir toplanmayarak basın mensuplarını mağdur eden Basın Kartı Komisyonu, Temmuz ayında toplandı. 

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, söz konusu toplantı hakkında şunları söyledi: “Toplantı tam bir gizlilik içinde yapıldı. Geçmiş yıllarda basın kartı komisyonunun toplanacağı duyurulurdu. Komisyonun sonuçları açıklanırdı. Ama yeni komisyonun hem oluşumuna hem de temmuz ayı toplantısının sonuçlarına dair bilgilendirme sadece basın kartı başvurusu sahipleri ile sınırlandırıldı. Bu kadar kalın bir sır perdesi içinde komisyonun üyeleri de merak konusuydu.”

Aralık 2018’de değiştirilen yönetmelikle Basın Kartı Komisyonu üyelerini belirleme yetkisinin sadece Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na verildiğini anımsatan Çakırözer, “Komisyonun iki üyesi zaten İletişim Başkanlığı’nı temsil edecekti. Kalan yedi üyenin tamamının da Başkanlıkça belirlenmesi sağlanmış”dedi. ReklamMeslek örgütleri fiilen devre dışı

Basın Kartı Komisyonu’nun eski yapısında 15 üyenin bulunduğunu, üçünün Türkiye Gazeteciler Sendikası, ikisinin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, ikisinin ise Ankara ve İzmir Gazeteciler cemiyetleri tarafından belirlendiğini ifade eden Çakırözer, “Yönetmelik değişince bu çoğulcu ve basın meslek örgütlerinin ağırlığını koyabileceği yapıya son verilmişti” dedi. Çakırözer, yeni yönetmelikle basın meslek örgütlerinin temsiliyetinin üçe indirildiğini belirterek, dernekleri temsil eden kişilerin Daily Sabah Gazetesi ve Doğuş Grubu’ndan seçildiğini, Anadolu yayıncılarını temsil eden ismin de AKP’li belediye meclis üyesi olduğunu belirtti.

Yeni komisyonun dokuz üyesinden ikisinin Cumhurbaşkanlığı’ndan, üç üyesinin iktidara yakın medyanın temsilcilerinden, ikisinin TRT ve Anadolu Ajansı’ndan seçilmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Çakırözer, “İletişim Başkanlığı akreditasyon ve sansür ayıbını sürdürüyor. Bu komisyon gazetecilerin medyanın tümünü temsil etmiyor. Basın Kartı Komisyonu’nu da kendi mahallesinde kuran Saray giderek daralan basın özgürlüğüne karşı yeni bir engel mekanizması daha kurdu” dedi.

Çakırözer, şöyle devam etti: “Sık sık dile getirdiğimiz gibi basın kartlarının meslek örgütleri tarafından dağıtılmasını talep ediyoruz. Basın Kartı Komisyonu gibi bir mekanizmaya mutlaka ihtiyaç duyuluyorsa da geçmişte olduğu gibi basın meslek örgütlerinin çoğunlukta olduğu komisyon toplantıları ile basın kartlarının dağıtılması gerekiyor. Basın ve ifade özgürlüğünün korunmasının şartlarından biri de budur.”

Çakırözer ayrıca, yeni basın kartı komisyonunun üye yapısını ve kararlarını Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorulara yanıt aradı: 

“Yeni oluşturulan Basın Kartı Komisyonu’nun üyeleri kimlerdir? Üyeler, yönetmelik hükümleri çerçevesinde hangi basın meslek örgütlerini temsilen belirlenmiştir? Üyelerin temsil ettikleri basın meslek örgütlerinin kaç üyesi vardır? Basın Kartı Komisyonu Temmuz ayı toplantısında kaç basın kartı başvurusunu değerlendirmiştir? Kaç başvuru onaylanmış, kaç başvuru reddedilmiştir? Yönetmelik hükümleri çerçevesinde ret gerekçeleri nelerdir?”

Yeni komisyon üyeleri

Yeni Basın Kartı Komisyonu’nun üyeleri şunlar:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Zahid Sobacı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Danışmanı Mücahit Eker
Sürekli Basın Kartı sahiplerini temsiler ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı 
Basın Kartı sahiplerini temsilen Star Gazetesi yazarı Halime Kökce
Basın Kartı sahiplerini temsilen TRT Haber Koordinatörü Yahya Bostan (Sabah Gazetesi’nin eski Ankara Haber Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü) 
Medya İş Sendikası’nı temsilen Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editör Yardımcısı Hasan Arslan
Medya Derneği’ni temsilen Daliy Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Zahid Altay 
Televizyon Yayıncıları Derneği’ni temsilen Doğuş Yayın Grubu Ankara Temsilcisi Murat Baran Şevişoğlu 
Anadolu Yayıncıları Derneği Başkanı Sinan Burhan (Altındağ Belediye Meclis AKP’li üyesi, 24 Haziran seçimleri AKP’den milletvekili aday adayı)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ