Bu da TRT 'bankamatikçileri': Birim yok ama atama var

AKP'li belediyelerde işe gelmediği halde maaş alanların olduğu seçimlerin ardından ortaya çıkmıştı. Çalışmadığı halde maaş alan ve 'bankamatikçiler' olarak adlandırılan personellerin belediyelerle ilişikleri kesiliyor.


Benzer bir iddia da TRT için geldi. Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre istihdam fazlası personelin atandığı yerlerin bazılarında TRT’nin herhangi bir birimi olmadığı belirlendi.

Habere göre TRT geçen aylarda ihtiyaç fazlası personel (İFP) olarak belirlediği personellerden 80’ine, “kendi isteği ile İFP olma” statüsü ile 'ayrıcalık tanıdı.'


“Kendi isteği ile İFP olan” 80 personelden birçoğunun “TRT’deki hakları muhafaza edilerek, kendi memleketlerine veya istedikleri şehirlere gönderildiği” belirlendi. Personel atamalarının yapıldığı bazı şehirlerde, TRT birimlerinin dahi olmaması dikkat çekti.

TRT Yasası’na eklenen geçici maddeye göre, “İFP olarak ataması yapılacak kişiler, hangi ilde görev yapıyorsa, aynı ilde başka bir kuruma atanır” hükmü bulunmasına karşın; “kendi isteği ile İFP listesine eklenen” 80 kişiden birçoğunun, çalıştıkları ilde başka kurumlara değil, “kendi memleketlerine” veya “istedikleri şehirlere” atandığı ortaya çıktı.

Buna göre, atanan bu personeller, hem kendi memleketlerinde veya istedikleri şehirlerde görev yapacak, hem de çalıştıkları süre boyunca TRT’deki maaş, tazminat veya zam haklarını kullanabilecek. 

Üstelik, 80 personelden kimisinin, atama tekliflerinin yapıldığı kamu kurumları ve bulundukları iller olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi (Elazığ), Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi (Konya), Sakarya Üniversitesi ve Siirt Üniversitesi’nde herhangi bir TRT teşkilatının veya biriminin bulunmaması da dikkat çekti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ