BM: Salgın, gazetecilere saldırmanın bahanesi olamaz

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, korona virüs salgınının gazetecilere saldırmak için bahane olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi.


BM, "Özellikle bu dönemde daha önce hiç olmadığı kadar bağımsız medyaya ihtiyacımız var" dedi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, hükümetlerin korona virüsü salgınıyla mücadele yöntemlerini eleştiren ve verilerin doğruluğunu sorgulayan yaklaşık 40 gazetecinin tutuklandığını dile getirdi.


SALGIN ELEŞTİRİSİ YAPAN 40 GAZETECİ TUTUKLANDI 

Bachelet, Uluslararası Basın Enstitüsü’nün verilerine göre dünya genelinde yaklaşık 40 gazetecinin, ülkelerin salgın raporlarını eleştirdiği için tutuklandığını söyledi.

‘BAĞIMSIZ MEDYAYA HİÇ OLMADIĞI KADAR İHTİYAÇ VAR’ 

Bachelet, şu ifadeleri kullandı: “Bazı devletler, korona virüsü salgınını, bilgi akışını kısıtlamak ve eleştirileri bastırmak için bahane olarak kullandı. Bağımsız basın her zaman gereklidir. Ancak, özellikle herkesin izole bir hayat sürdüğü ve korku duyduğu bu dönemde daha önce hiç olmadığı kadar bağımsız medyaya ihtiyacımız var. Güvenilir, doğru raporlama hepimiz için cankurtaran niteliğinde.”

‘HÜKÜMETLER TARTIŞMALARI DESTEKLEMELİ’

Hükümet verilerini eleştiren bazı basın kuruluşların kapatıldığını da söyleyen Bachalet, sözlerine şöyle devam etti: “Elçiyi suçlamanın sırası değil. Hükümetler, gazetecileri tehdit etmek veya eleştirileri baskılamak yerine, salgınla ilgili tartışmaları desteklemeli ve teşvik etmelidir. İnsanlar, hayatlarını etkileyen kararları alma süreçlerine katılma hakkında sahiptir ve bağımsız medya bunun için hayati önem taşır. Şeffaf ve açık olmak, karar alma süreçlerinden etkilenen halkın güvenini sağlamlaştırır ve insanların bu kararlara uyma konusunda katılımını artırır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ