Basın İlan Kurumu’ndan muhalif Birgün’e ilan yaptırımı!

AKP iktidarı muhalif medyayı Basın İlan Kurumu (BİK) eliyle ‘hizaya’ getiriyor! İktidara muhalif bir kaç gazeteden biri olan Birgün, üç ayı aşkın bir süredir BİK’ten ilan ve reklam alamıyor.


Gazeteden yapılan açıklamada, BİK’in ilanları durdurmasının ilk gerekçesinin, elektronik ortamda tutulması zorunlu olan ‘Baskı ve Bayi-İade Defterleri’nin gecikmeli olarak tutulduğu iddiası olduğu aktarıldı. Ancak sorun 1 Eylül 2019’da gideriliyor. Ancak BİK bu kez de ilan durdurmak için, “Bazı haberlerde yayın kaynağının kullanılmaması” şeklinde ikinci bir gerekçe ortaya koyuyor. Ve bu gerekçeye dayanarak, üç ayı aşkın bir süredir uygulamakta olduğu yasağa ‘devam’ kararı veriyor.

Gazeteden ‘Okurlarımızın bilgisine’ başlığıyla verilen haberde şu ifadeler kullanılıyor: “Gazetemiz, Türkiye’nin en yaygın üç haber ve bir fotoğraf ajansına abone olmakla birlikte, ajanslardan birebir aldığı tüm haberlerle ilgili kaynak belirtmektedir. Ancak BİK, yönetmeliği zorlayarak-bizden başka hiçbir gazeteden bu yorumun gereklerini talep etmeden-tüm haber ve fotoğraflara imza ve kaynak istiyor. Bunu gerekçe göstererek de ilan ambargosunu sürdürüyor.


Ne var ki günlük gazetelerin basit bir taraması yapılsa dahi, BirGün’e haksız bir dayatma uygulandığı tüm çıplaklığıyla görülecektir. BİK yönetimi tarafından BirGün’e uygulanan diğer bir yaptırım da haberlerimiz gerekçe gösterilerek 2 ila 15 gün arasında değişen basın-ilan kesme cezaları oldu.

Son 3 ay içerisinde haber içeriklerinin gerekçe gösterildiği toplam 49 günlük cezaya muhatap olduk. BİK’in sorunlu gördüğü, bu nedenle önce savunma isteyip sonra ceza kestiği haberlerle ilgili, bırakın dava açılmasını, herhangi bir düzeltme dahi gelmediğinin de altını çizmek isteriz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ