Başbakan'dan yediği ayarı yazmaya utanmadı!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 15 Şubat tarihli yazısında 'evet' rüzgarının tersine döndüğünü belirtmişti. Başbakan Binali Yıldırım, Selvi'yi arayarak ayar verdi.
Hürriyet gazetesinin AKP'ye yakın ismi Abdulkadir Selvi, 15 Şubat tarihli yazısında referanduma giderken 'evet' rüzgarının tersine döndüğünü yazmıştı. Selvi "Evet Rüzgarı Tersine Döndü" başlıklı yazısında,  'hayır' diyenlerin terör örgütleriyle ilişkilendirilmesi, son akademisyen ihraçları, Varlık Fonu tartışmaları ve Meral Akşener'in Çanakkale'de engellenmesinin 'evet' oylarını etkilediğini ve rüzgarın 'hayır'a döndüğünü ifade etmişti. Selvi'nin bu yazısı yandaş kalemler tarafından da tepkiyle karşılanmıştı. Başbakan Binali Yıldırım, Selvi'yi arayarak bizzat ayar verdi. Yıldırım'ın kendisini aradınğını bugünkü köşesinde duyuran Selvi, “Sen bizim hareketimizin tüm aşamalarını bilen, duruşu olan bir arkadaşsın. Referandumda havayı iyi görüyorum. Kampanya henüz başlamadı. Ama son 60 güne girdik. Kampanyanın başlamasıyla birlikte havanın daha iyi olacağını görüyorum. Anlamlı bir evet bekliyorum” dediğini kaydetti.

Selvi'nin bugünkü yazısının ilgili bölümü şöyle:

Başbakan Binali Yıldırım, Malta ve Almanya gezisine çıkmadan önce telefonla aradı.


“Nasılsın” diye başlayan, “Nasıl gidiyor” diye devam eden bir görüşmeydi. “Sen bizim hareketimizin tüm aşamalarını bilen, duruşu olan bir arkadaşsın. O yüzden seninle konuşmak istedim” derken dostaneydi. Başbakan, “Referandumda havayı iyi görüyorum” diye söze başladı. “Kampanya henüz başlamadı. Ama son 60 güne girdik. Kampanyanın başlamasıyla birlikte havanın daha iyi olacağını görüyorum. Anlamlı bir evet bekliyorum” dedi. Cumhurbaşkanı ile Başbakan iki koldan referandum kampanyası yürütecekler.

Başbakan’la Anayasa değişikliğini, Cumhurbaşkanlığı sistemini ve tabandaki havayı konuştuk. Peki bu konuşma nereden çıktı? Tabii her zaman bakanlarla, imkân bulduğumuzda Başbakan’la, muhalefet liderleriyle, iktidar ve muhalefet temsilcileriyle konuşarak, siyasetin ve sokağın nabzını tutarak değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Başbakan’la konuşmamız sırasında fark ettim ki, benim çarşamba günkü, “Evet rüzgârı tersine döndü” başlıklı yazımdaki havayla mutabık değil. Görüşmemiz sırasında birkaç kez, “Havayı iyi görüyorum” diye altını çizme gereği duydu. Referandumda evet çıkacağından emin bir havada konuştu. Milletin meseleyi anladığını, güçlü bir şekilde destek vereceğine inandığını söyledi. Sorumlu gazeteciler olarak bizim görevimiz bu tür kritik süreçlere ayna tutmak. İnişleri çıkışları yansıtıp, gerçek tabloyu paylaşmak. Ama aynı zamanda Başbakan’dan, bakanlardan, siyasi parti liderlerinden aldığımız değerlendirmeleri de kamuoyuna yansıtmak. Referanduma giderken kanaatler bu şekilde oluşacak. Biz de buna aracı olacağız.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ