Bakanlık, “kaç tane tutuklu gazeteci var” sorusuna “Sayamadık” cevabı verdi

Adalet Bakanlığı, CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in tutuklu gazetecilerin sayısıyla ilgili sorusuna “ayrı ve özel bir çalışma gerektiriyor, sayamadık” cevabı verdi.


Çakırözer, bakanlığın cevabıyla ilgili,  “Gazetecileri haksız, hukuksuz yargılamak kolay ama saymak zor geldi” dedi.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne “bir gazetede veya internet sitesinde yayımlanmış yazısı gerekçe gösterilerek kaç kişi yargılanıyor, kaç kişi tutuklu” sorusunu yönelten Çakırözer’e, “ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ve analiz gerektirdiği” cevabı verildi.


Çakırözer, “Gazetecileri haksız, hukuksuz yargılamak kolay. Adalet Bakanlığı ‘tutuklu gazeteci yok’ diyemedi, ‘sayamadık’ dedi. Onlarca gazeteci cezaevinde, yüzlercesi yargılanıyor.Gazeteci-yazar Güray Öz 70 yaşına, Kandıra Cezaevi’nde girdi. Gazetecileri haksız, hukuksuz yargılamak kolay ama saymak zor geldi” dedi.

DÜNYA BİLİYOR Kİ ONLARCA GAZETECİ TUTUKLU

Çakırözer, “Gazeteciler, yazarlar, çizerler, aydınlar, düşünürler bir köşe yazısından, karikatüründen, paylaştığı bir tweet’ten kolayca; haksız, hukuksuz iddianamelerle yargılanabiliyor,  hızla cezalandırılıyor, adaletsiz bir şekilde hapse giriyor. Bugüne kadar ‘tutuklu gazeteci yok’ ezberi inatla sürdürülüyordu. Şimdi Adalet Bakanlığı ‘tutuklu gazeteci yok’ diyemedi, ‘sayamadık’ dedi.  Çünkü ‘yok’ demek rasyonel değil, dünya biliyor ki sadece yazısından dolayı onlarca gazeteci cezaevinde yüzlercesi yargılanıyor. Gazeteci-yazar Güray Öz, 70 yaşına, Kandıra Cezaevi’nde girdi. Güray Öz ile birlikte onlarca gazeteci, yazar Meclis’in açılmasını ve Yargı Reformu çalışmalarına başlanılmasını bekliyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ