Ayşegül Doğan'ın 15 yıla kadar hapsi istendi

Gazetecilik faaliyetleri suç delili olarak gösterilen gazeteci Ayşegül Doğan hakkında, 'örgüt kurmak ve yönetmek' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü Ayşegül Doğan hakkında ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamasıyla açılan davanın beşinci duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

GAZETECİLİK FAALİYETLERİ, SUÇ DELİLİ OLARAK SUNULDU 


Gazetecilik faaliyetleri suç delili olarak gösterilen Doğan’ın iddianamesinde, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı görüşmeler, röportajlar ve katıldığı etkinlikler ‘silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamasına delil olarak gösteriliyor.

Doğan, bugünkü duruşmaya mazeret sunarak katılmazken, gazeteciyi avukatları Mehmet Emin Aktar ve Ahmet Özmen temsil etti. Dava dosyasına gelen evrakın okunmasıyla başlayan duruşmada, savcı esas hakkında hazırladığı mütalaasını sundu.

DOĞAN’IN 15 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR 

Mütalaada, Doğan’ın “örgüt üyeliği” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Ardından söz alan Doğan’ın avukatı Ahmet Özmen esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti.

Avukatların taleplerini değerlendirmek üzere duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, Doğan’ın konuşma tapelerine ilişkin kayıtların Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenmesi yönündeki talebi yargılamaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, esas hakkındaki savunmaların alınması için duruşmayı 7 Aralık’a erteledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ