Ayakta durmakta zorlanan gazetelere, BİK kıskacı

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi sıralamasın 180 ülke arasında 157’nci olan Türkiye, Resmi Gazete ’de yayınlanan yeni yönetmelikle ayakta durmakta zorlanan basın kuruluşları kapıya kilit vuracak.
“İstanbul, Ankara ve İzmir’de yayın yapan gazetelerde çalışan sayısı 11den az, bunların dışındaki illerde olan basın kuruluşlarında ise çalışan gazeteci sayısı 6’dan az olamaz” ibaresi getirildi.


MUHALİF GAZETELERİN İŞİ ZOR

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürlüğü tarafından Resmi Gazete ’de yayınlanan yönetmelik, BİK ilanları ile ayakta durmaya çalışan gazeteleri zorlayacağı gözüküyor. Hiçbir reklam geliri olmadan muhalif habercilik çizgisinde hareket ederek yayın yapan gazetelerin, istenilen şartları taşıması oldukça zor. Belediyelerin ve kamu kuruluşların verdiği reklamlara emanet edilen yerel basının özgürce yayın yapamayacağı anlaşılıyor.

Resmi gazetede yayınlanan yönetmelik şu şekilde;

“Yaygın gazeteler ile yayın yeri İstanbul, Ankara ve İzmir olan gazetelerin asgarî kadrolarında, bir sorumlu müdür (yazı işleri müdürü), bir sayfa editörü (görsel yönetmen veya sayfa sekreteri), bir haber müdürü (istihbarat şefi), altı muhabir, iki yazar bulundurmaları zorunludur. Yayın yeri İstanbul, Ankara ve İzmir illeri dışında, Kurum şubesi bulunan diğer illerdeki gazetelerin asgarî kadrolarında, bir sorumlu müdür (yazı işleri müdürü), bir sayfa editörü (görsel yönetmen veya sayfa sekreteri), üç muhabir, bir yazar bulundurmaları zorunludur.”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ