Alevilere operasyon için güçlü sinyal

Erdoğan Rejimi, Alevilere operasyona hazırlanıyor. AKP'nin bu yolda en güçlü sinyalini verdi.
Alevilerin sesi olan TV10 Televizyonu kapatıldı. Bu oldukça önemli bir gelişme. Çünkü Erdoğan Rejimi, hedef aldığı bir grubu ya da toplumsal kesime yönelik toplekün operasyonlara başlamadan önce medyasını susturuyor. 

Hizmet Hareketi'ne yönelik operasyonlardan önce de Bugün TV ve Gazetesi, Samanyolu TV Grubu ve Zaman Grubu susturulmuş, ardından topyekün imha operasyonu başlamıştı. 

Aynı şekilde HDP Eşbaşkanlarının tutuklanmasıyla zirve yapan ve binlerce HDP'linin tutuklanmasından önce de DİHA, JİNHA, İMC TV gibi tüm Kürt medyası susturuldu.


Alevilerin yegane sesi olan TV10'un kapatılması bu çerçevede önemli bir sinyal. TV 10'un kapatılmasından hemen sonra Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Örgütleme Genel Sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş gözaltına alındı. 
İzmir Semah Alevi Bektaşi Derneği'nin eski başkanı Özdal Okutan ise tutuklandı. Alevi haklarını savunan gazetecilerden Hüsnü Mahalli de tutuklama furyasından nasibini aldı. Hükümete yakın troller Alevilere yönelik katliam twitleri atarken, gözaltı dalgası da devam ediyor. 

PROPAGANDA KANALI KURULUYOR

Hükümet diğer taraftan ise propaganda amacıyla kendi yandaş Alevi televizyonunu kuruyor. 

BirGün Gazetesi'ne konuşan kapatılan TV 10 Yönetim Kurulu Üyesi Veli Büyükşahin, AKP Genel Merkez Sivil Toplum ve Halka İlişkiler Başkan Yardımcısı Yalçın Özdemir’in arkasında olduğu yeni bir Alevi kanalının kurulacağına dikkat çekerek, TV’nin henüz yayına başlamadığını, test yayın aşamasında olduğunu belirtti.

Amaç asimile etmek
“Eğer Alevi toplumunun bir televizyona ihtiyacı varsa, o zaman neden var olanı kapatıyorsun?” diye tepki gösteren Büyükşahin, AKP’nin Alevi toplumunu asimile etmeyi hedeflediğini söyledi. Son dönemlerde medyada Alevilere dönük provokatif ve ırkçı söylemleri de değerlendiren Büyükşahin, Bu söylemler Alevilerin yıllardır süren haklı mücadelesine set koyamaz” dedi.

Korku salınarak Alevilerin demokrasi talebinin bastırılmak istendiğini vurgulayan Büyükşahin, Alevilerin hiçbir bir tehdit karşısında sinmeyeceğini ve iktidarın biatçı, antidemokratik ve tekçi zihniyeti önünde boyun eğmeyeceklerini kaydetti. Büyükşahin, “Osmanlı döneminde nasıl ki Alevileri yok etmek için saldırılar düzenlendiyse; bugünkü iktidar da aynı şekilde Alevi inancının öğretisini ortadan kaldırmaya dönük bir çaba içerisinde. Ancak bu boş bir çaba, çünkü 72 kişiyle Kerbela’da direnen bir Hüseyin var, bir Pir Sultan var, bir Koçgiri , bir Dersim var. Hiçbir şekilde Alevi toplumu sinmeyecek ve bu ülkedeki demokrat, devrimci, yurtseverlerle direnmeye devam edecek” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ