AKP'den sosyal medyaya düzenleme sinyali! RTÜK benzeri bir yapı kurulması tartışılıyor

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında sosyal medya platformları için RTÜK benzeri bir yapının kurulmasının tartışıldığı öğrenildi.

AKP medyası, Erdoğan'ın kurulması için talimatını verdiği RTÜK benzeri oluşumun yalan haberin, sahte hesapların önüne geçmeyi amaçladığını iddia etse de, uzmanlar amacın sosyal medyayı sansürleme ve kontrol altına alma çabası olduğun dikkat çekiyor.

Özellikle AKP lehine hareket eden binlerce troll ve sahte hesabın bulunduğu Twitter'da, oluşumun muhalifleri hedef alacağı belirtiliyor.


Erdoğan'ın kurmaylarına, 'algının olgunun önüne geçtiği'ni söylediği ve sosyal medyayı denetleyecek bir kurumun hayata geçirilmesi talimatını verdiği kaydediliyor.

AKP'li kaynaklardan aktarılana göre, AB ve dünyadaki diğer uygulamaların inceleneceğini buna göre bir yasal düzenleme yapılacağını dile getirdi. AKP'li kurmaylar, “Bu konuda, farklı toplum kesimlerinden ve hatta muhalefetten de gelen talepler var. Onlar da muzdarib. Bir denetim mekanizması oluşturulabilir. RTÜK benzeri bir yapının kurulması düşünülebilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) da desteği ile uzmanlardan oluşan bir yapı kurulabilir. Özellikle son bir yıldır, sahte hesaplar ve sosyal medya ajansları üzerinden yapılan manipülatif paylaşımlara yönelik denetim mekanizması kurulmalı" önerisinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ