Ahmet Altan'a yakalama kararına dünyadan tepkiler: 'Psikolojik terör, şoke edici'

23 Eylül 2016'dan bu yana tutuklu bulunan gazeteci-yazar Ahmet Altan'ın, 1138 gün sonra cezaevinden tahliyesi uzun sürmedi.
Karardan bir hafta sonra savcılığın itirazını kabul eden İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Altan hakkında yakalama kararı verdi.


Altan hakkındaki bu karar sonrası dünyadan çok sayıda tepki mesajları paylaşıldı.

Uluslararası Yazarlar Birliği İngiliz Pen, "Dünya, AİHM'e bağlı bir ülke olan Türkiye'yi ve adil yargılanma hakkı, ifade özgürlüğü ve insanlığın temel ilkelerini yerine getirmesi diğer gereken uluslararası yükümlülüklerini izliyor" mesajını verdi.
 
 Avrupa Parlamentosu milletvekili, Alman politikacı Rebecca Harms da, "Almanya’da 'Scholl Kardeşler Ödülü'ne layık görülen Ahmet Altan'a karşı bir kez daha psikolojik terör" ifadesini kullanırken "Onun 'Dünyayı Bir Daha Asla Göremeyeceğim' adlı kitabı, Türkiye'de hâkimlerin şu anda ne yaptığını çok net bir şekilde anlatıyor" ifadesini kullandı.
BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye de, kararı "Tamamen şoke edici" olarak nitelerken, Mahkeme tarafından serbest bırakılan Altan şimdi tekrar tutuklanma ile karşı karşıya. Hukukun kötüye kullanımı başka nasıl tarif edilir" tepkisini gösterdi.


Yasemin Çongar da, Altan'ın, "Bu gerekçelerle beni hapishanede tuttuğunuz sürece beni tutanlar küçülür. Ben büyürüm. Bu denklemi değiştirmeye de kimsenin gücü yetmez" sözlerini paylaştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ