Ağırlaştırılmış müebbete gerekçe: Sübliminal darbe çağrışımı

Gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ile Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 6 kişiye verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına ilişkin gerekçeli kararda, gazeteciler ‘sübliminal darbe mesajı’ ile suçlandılar.İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, F... medya yapılanmasının ‘darbe çağrışımı’ davasında, gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ile Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 6 kişiye yerel mahkemece ‘anayasayı ihlal’ suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadığı davaya ilişkin gerekçeli kararını açıkladı.


İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin yazdığı 42 sayfalık gerekçeli kararda, Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bir gün önce Can Erzincan TV’de canlı olarak yayınlanan ‘Özgür Düşünce’ adlı programa katıldıkları, burada “darbenin artık kaçınılmaz olduğu” yönünde konuşmalar yaptıkları ve mesaj verdikleri öne sürüldü.

‘YİNE YEŞİLLENDİ FINDIK DALLARI’

Gerekçeli kararda, program sırasında verilen aralarda, ekranı tamamen kaplayan koyu yeşil bir fon üzerinde büyük harflerle “Bu şarkı can Erzincan TV’yi karartıp özgür medyayı susturmak isteyenlere gelsin” yazısının ardından ‘Yine yeşillendi fındık dalları’ şarkısı çalındığı, klibin yine koyu yeşil bir fon üzerine yine büyük harflerle “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana…” yazısı ile sona erdiği, parça çalındıktan sonra katılımcıların kahkahalarla güldükleri, bu klibin programa verilen her arada yayınlandığı kaydedildi.

‘MOTİVASYON SAĞLAMAYA ÇALIŞTILAR’

Programda verilen reklam aralarında ‘Bir ümidimiz var’ başlığı altında VTR gösterildiği kaydedilen gerekçeli kararda, programda baştan sona darbeye ilişkin birden fazla kez sübliminal mesaj verildiğinin görüldüğü, bu şekilde TSK içindeki örgüt üyeleri başta olmak üzere örgüt tabanının motivasyonunun sağlanmaya çalışıldığı aktarıldı.

Gerekçeli kararda, sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede ise bu programda hep birlikte darbe çağrışımıyla sübliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları, bu söylemler kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Cumhurbaşkanını tehdit ettikleri, darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri, darbe girişimini terör örgütünce fikir ve eylem birliği içerisinde olmadan bilmelerinin ve bir gün önce kamuoyu algısını şekillendirecek şekilde beyan etmelerinin ise mümkün olamayacağı, hiçbir demokratik düzende darbe girişimini desteklemenin veya darbeyle seçilmiş hükümeti tehdit etmenin basın ve ifade hürriyetiyle açıklanamayacağının belirtildiği anlatıldı.

  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ