‘AA yine AKP’nin sonuçları servis edecek’ iddiası

31 Mart seçimlerinde veri akışını kestiği için çok tartışılan Anadolu Ajansı’nın 23 Haziran’da AKP’nin verilerini televizyon kanallarına servis edeceği iddia edildi.


Anadolu Ajansı (AA), 31 Mart Yerel Seçimleri’ni ve 2018’de gerçekleştirilen 24 Haziran Genel Seçimleri’ni takip eden tek haber ajansı olmuştu. Uzun zamandır seçimlerde manipülasyon yaptığı iddia edilen AA, özellikle 31 Mart’ta İstanbul’da veri akışını durdurmasıyla gündeme gelmiş, verileri hangi kaynaktan aldığı tartışma konusu olmuştu.

İMAMOĞLU ÖNE GEÇİNCE VERİ AKIŞINI KESTİ


31 Mart Yerel Seçimleri’nde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu öne geçmek üzereyken AA veri akışını durdurmuş, yaklaşık 12 saat boyunca veri girişi yapmamıştı. YSK Başkanı Sadi Güven, kendisine AA hakkında sorulan soruya, “AA benim müşterim değil, benden veri almıyor. AA 90’lara geldiğinde ben daha yeni veri giriyordum” şeklinde cevap vermişti.

AKP’Lİ MÜŞAHİTLER VERİLERİ AA’YA GEÇECEK

23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Belediye Başkanlığı Seçimi’nden de veri aktaracak olan AA’nın kaynağıyla ilgili çok tartışılacak bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre sandıklardan çıkan sonuçların hızla AA merkezine ulaştırılması için bir cep telefonu uygulaması yapıldı. Uygulamanın, AKP’li sandık müşahitlerince cep telefonlarına indirileceği ve bütün sonuçlar anında AA İstanbul merkezine aktarılacağı ifade edildi.

ROBOT HABER KUTUSU ÜZERİNDEN YAYINA VERİLECEK

AA tarafından yayına aktarılan sonuçlar, Ankara Haber Yayın Merkezindeki, Robot Haber kutusuna düşeceği ve genel yayına verileceği belirtildi. AA’nın önceki seçimlerde de sonuçları AKP’li görevlilerden aldığı ileri sürülmüştü. 23 Haziran seçimleri için de hazırlıklar günlerdir sürüyor.

AA’NIN AKP’DEN VERİ ALMASINA YSK NE DİYECEK

Devlet kurumu olan AA’nın seçime giren taraflardan AKP’den veri alması tartışılan bir konu. Seçimleri yöneten Yüksek Seçim Kurulu’nun, AA’nın verileri AKP’den almasına ne tepki vereceği merak konusu. Önceki seçimlerde AA’nın sonuçları tartışma konusu olmuş Yüksek Seçim Kurulu sessizliğini korumuştu. 31 Mart’taki seçimlerde ise “AA bizim müşterimiz değil” demekle yetinmişlerdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ