9 gazeteciye örgüt icat edildi

Hakkında gözaltı kararı çıkartılan 9 gazeteciye savcılık yepyeni bir örgüt icat etti.
Bu sabah gözaltına alınan gazetecilere avukatlarıyla görüştürülmeme ve dosyada kısıtlama kararı verilirken, hükümete yakın Sabah Gazetesi gazetecilerin “RedHack’i ile irtibatlı” olduğunu ileri süren bir haber geçti. 

REDHACK ALGI EKİBİ
Bu sabah evleri basılarak gözaltına alınan gazetecilerin dosyasında kısıtlılık getirilip, avukatlarıyla görüştürülmezken, detaylar ancak Sabah Gazetesi'nden öğrenilebildi. Buna göre gözaltına alınan gazetecilerden 9 tanesi, “RedHack ile irtibatlı” ve "Redhack Algı Ekibi” ismli bir terör yapılanmasını yönetiyor.


Gazetenin haberinde, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, RedHack isimli yasadışı hacker gurubu ile irtibatı tespit edilen bu gurubun algı ekibi olarak değerlendirilen 9 isme yönelik gözaltı ve yakalama kararı çıkardı. 5 şüpheli gözaltına alınırken 3 şüphelinin yurtdışında olduğu tespit edildi.1 şüpheli ise aranıyor.” diye belirti. 

Söz konusu iddia üzerine, Başsavcılığın talimatı ile harekete geçen İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, gazetecileri gözaltına aldı.

‘TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ KİŞİSEL VERİLERİN KAYDEDİLMESİ VE YAYILMASI’

Söz konusu haberde şu iftiralarda bulunuldu: “Şüphelilerin RedHack isimli hacker grubunun gayri yasal bazı faaliyetlerinin sosyal medya da propagandasını yaptıkları ve algı yönettikleri öğrenildi. Şüphelilere yönelik suçlamalar, 'terör örgütü üyeliği'ne 'Kişisel verilerin kaydedilmesi yayılması'

İŞTE O İSİMLER
4 ilde başlatılan operasyon kapsamında 9 şüpheliden; Fatih Yağmur ve Deniz Yücel Hünkar, Alican Duman'ın yurtdışında bulundukları belirlendi. 

Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca İlker Öğreten, Eray Sargın ve Mahir Kanaat gözaltına alındı. İsmi açıklanmayan bir şüphelinin ise halen aradığı öğrenildi.

GAZETECİLERE AVUKAT YASAĞI 

Öte yandan gazeteci Ömer Çelik ile Metin Yoksu hakkında 5 boyunca avukatlarıyla görüştürülmeme ve dosyasına da kısıtlama kararı verildiği öğrenildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ