8 aydır tutuklular: Gazeteciler Şahin ve Gayıp’a tahliye yok

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp’ın aralarında bulunduğu dört kişinin tutuklu yargılandığı davanın 2’nci duruşması Çağlayan’daki İstanbul 23’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.Duruşmada söz alan Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin, yaptığı haberler ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 8 aydır tutuklu bulunduğunu hatırlatarak, “Mesleğimin gereğini yaptığımız için tutukluyuz. Gazetecilik suç değildir. Mesleğimizi yaptığımız için özgürlüğümüz elimizden alındı. Bu nedenle tahliyemi talep ediyorum” dedi.


ETHA muhabiri Pınar Gayıp da savunmasında gazeteci olduğunu vurgulayarak tahliyesini talep etti.

AVUKAT: KAÇMA ŞÜPHESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ 

Ardından söz alan avukat Gülhan Kaya, daha önceki celsede tutukluluğun devamı olarak kaçma şüphesinin gösterildiğini hatırlattı. Kaya, “Müvekkillerim çağrıldığında kendileri ifade verirdi, evlerinden gözaltına alındığı halde kaçma şüphesi olduğu söyleniyor. Bu durumun somutlaştırılması gerekir. Delil karartacak bir durum yok ortada. İnsanların özgürlüğünü konuşuyoruz” dedi.

‘BU DELİLLER, ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNE AYKIRIDIR’

Avukat Kader Tonç da, bu davaya dair tüm evrakların dosyaya konulduğunu ve delil karartma durumunun olamayacağını vurguladı.

“Bu delillerin dosyaya konulması bile hukuka aykırıdır. Özel hayatın gizliliğine aykırıdır. Bu deliller yüzünden müvekkillerim 8 aydır tutuklu. Bu deliller ne tutukluluğun devamı ne de hüküm bakımından değerlendirilemez. Bu tutukluluk bir cezalandırılmaya dönüşmüş durumda.”

TUTUKLULUKLARININ DEVAMINA KARAR VERİLDİ 

Avukatların savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, gazeteciler Semiha Şahin ve Pınar Gayıp’ın tutukluluğunun devamına hükmetti.

Diğer tutuklu sanıklar Ferhat Harun Pehlivan ve Gülsen İmre’nin ise tahliyesine karar veren mahkeme, bir sonraki duruşmayı ise 30 Ocak 2019 tarihine erteledi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ