Dağlık Karabağ’a giden dört isme Türkiye’de de soruşturma açılmış

Azerbaycan’ın Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ bölgesine izinsiz girmekle suçlanan dört kişiye Türkiye’de de soruşturma açıldığı ortaya çıktı.
Azerbaycan makamları, kendi izinleri olmadan Dağlık Karabağ’a gittikleri gerekçesiyle siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dört isme Türkiye’de de soruşturma başlatıldığını söyledi.

Azerbaycan’da gazetecilere konuşan bakan, dört kişinin Azerbaycan ve Türkiye’nin bilgisi dışında Dağlık Karabağ’a gitmesinin kendilerini de üzdüğünü aktardı.


Çavuşoğlu, şu bilgileri verdi: “Dolayısıyla Azerbaycan’ın toprağına kaçak girmek suçtur. Özellikle Karabağ’ın hassas bir durumu var. Tıpkı diğer yedi il gibi işgal altındadır. O nedenle Azerbaycan’da bir soruşturma başlatılınca Türkiye’de de bir soruşturma başlatıldı. Yasal süreç başladı ve mahkeme bu kişileri ifadeye çağırdı.”

‘İlkokul öğrencileri değiller’

Dışişleri bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kişiler beni de aradı ve yaptıklarının suç olduğunu bilmediklerini söylediler. Ben de kendilerine bunu Azerbaycan yönetimine de anlatmalarını söyledim. Neticede ilkokul öğrencileri değiller. Orada Azerbaycan’ı savunduklarını, Hocalı katliamını eleştirdiklerini ve Karabağ konusunda Azerbaycan’ı desteklediklerini söylediler. Fakat oraya illegal şekilde gitmeleri bir suç teşkil etti. Neticede Azerbaycan’a, hatalı olduklarını ve oraya gitmelerinin suç olduğunu bilmediklerini belirten bir mektup yazdılar. Fakat yasal süreç başladı. Bu ders olsun. Bir daha hiçkimse Azerbaycan toprağı olan Karabağ’a Azerbaycan’ın izni olmadan gitmesin. Biz de bunun kabul edemeyiz, Azerbaycan da kabul edemez.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MAGAZİN HABERLERİ