​Okuduğu kitabı hatırlamak isteyenlere Bill Gates metodu

Pek çoğumuz, okuduğumuz kitapların büyük bir bölümünün içeriğini unutuyoruz. Kimi zaman ise, bu unutma hali içeriği de aşarak kitabın kendisini unutmaya kadar gidebiliyor.


Bu durumdan sadece ortalama bireyler değil, kendilerini okumaya vakfetmiş insanlar da muzdarip.

Peki, bunun bir çözümü yok mu?


Microsoft’un sahibi Bill Gates’in, başarıya giden yolda yılda yaklaşık 50 kitap okuduğu belirtiliyor. 

Ceotudent’te yer alan habere göre Bill Gates, okuduğu kitaplardan daha fazla verim alabilmek adına bir teknik uyguluyormuş. Bu metot, şöyle anlatılıyor:

“Zihnini boş bir yazı tahtası şeklinde hayal ediyor okumaya başladığında. Okudukça önemli noktaları bu tahtaya yazarak notlar alıyor zihnine. Bu süreçte notları arasında belirli modeller çıkarmaya çalışıyor ve bağlantılar kuruyor.”

“Zihin şeması yöntemi, okuduklarınızı daha uzun süre hatırlamanıza ve bilgilerin daha güçlü olmasına yardımcı oluyor” denen haberde, Bill Gates’in, bu durumu şöyle örneklendirdiği aktarılıyor:

“Karşınızdakinden, taşları rastgele dağıtılmış bir satranç tahtasını ezberlemesini isterseniz bunu yapamaz. Çünkü tahtaların nasıl oraya geldiğinin mantığını bilmiyor. Bağlantıları çözemiyor, bu yüzden rastgele dağıtılmış parçaların yerlerini hatırlaması zor oluyor. Bir çerçeve dahilinde öğrenmeye çalışın. Öğrenirken konu hakkında genel bir çerçeve oluşturup notlarını bu çerçevenin içine yerleştirmen süreci kısaltan bir yöntemdir. Çerçeve dahilinde düşünerek birbiriyle alakasız olduğunu düşündüğün bilgilerin de aslında bir noktada bağlantılı olduğunu fark edeceksin. Bilgiler, zihninde dağınık bir şekilde durduğu zaman unutman kolaylaşır. Bir model ve ilişki ağıyla öğrenmen bilgilerin belirli bir düzende durmasını sağlar. Bağlı bilgileri unutman da daha zor olur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ