Erdoğan: Çatlayın patlayın AKM'yi yıktık

İstanbul Yeditepe Bienali'nin açılışı için Ayasofya Müzesi'nde düzenlenen törende konuşan Erdoğan, AKM'yi yıkmakla övündü..
Türkiye’de sanat alanında hâkim olan görüşün ‘Batı’dan ve Batıcılık’tan yana olduğunu savunarak, ‘ecdadın bırakıldığı mirasın kıymetinin’ bilinmediğini kaydeden Recep Tayyip Erdoğan, "Gezi olaylarına destek vermeyen sanatçıların neler yaşadıklarının biliyoruz” dedi.

Benzeri davranışların bugün Afrin operasyonunu destekleyen sanatçılara da yapıldığını savunan Erdoğan, "Sırf yerli milli duruş sergilediler diye edilmedik hakaret bırakmadılar. Bunların lümpen mahalle kabadayılarından faydaları yoktur" dedi. 

2013 yılındaki Gezi eylemlerinde protesto edilen başlıklardan biri olan Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkımına dair de, "AKM için de çok bağırdı Geziciler. İstediğiniz kadar bağırın çatlayın patlayın yıktık. Aynı şeyi Ankara'da yaptık. Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane eser ortaya koyun be. Demek ki bizi beklediler” ifadelerini kullandı. 


İstanbul Yeditepe Bienali'nin açılışı için Ayasofya Müzesi'nde düzenlenen törende konuşan Erdoğan'ın öne çıkan ifadeleri şöyle: 

Duygusalım, heyecanlıyım. Kendi alanında dünyada bir ilk olan Yeditepe Bienali'nin gelenekli sanatlarımızın tanıtımında çok önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. İstanbul gibi her köşesi ayrı bir medeniyetin eserleriyle dokunmuş kadim bir şehrin kendisi sanat galerisidir. Hayatın sakinleri tarafından fark edilmese de bu şehir devasa bir müzedir.

AKM için de çok bağırdı Geziciler. İstediğiniz kadar bağırın çatlayın patlayın yıktık. Aynı şeyi Ankara'da yaptık. Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane eser ortaya koyun be. Demek ki bizi beklediler.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ