Ara Güler Müzesi hayata geçiyor

Foto muhabiri Ara Güler'in sanatını, kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan, Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf müzesi hayata geçiyor. İlk etkinlik bir sergi...
Türkiye fotoğrafının duayen ismi foto muhabiri Ara Güler’in sanatını, kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan, Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf müzesi hayata geçiyor.
Ara Güler fotoğraflarını satın alıp koleksiyonu düzenleyen ve bir müzeye dönüştürme çalışmalarını yapan Doğuş grubunun Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi‘nin şimdiye kadar yaptıkları çalışmaları önemli bir aşamaya geldi. Gelişmeyi ‘Bir mutluluk haberi’ paylaşımı ile sosyal medya hesabından duyuran fotoğraf tarihçisi ve küratör Engin Özendes, “Böylesi bir büyük çalışma ile karşılaşacağımı önceden düşünememiştim. Çağdaş standartlarda teknolojik ve dijital ne gerekiyorsa yapılmış. Çalışanlar severek ve inanarak yapıyorlar bu çalışmaları. Ne kadar mutlu olduğumu ve içimin rahat ettiğini anlatamam.” dedi.Ara Güler ile işbirliği kapsamında envanter ve konservasyon çalışmalarını takiben, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Ara Güler Müzesi açılış için gün sayılırken, Özendes, “Çağla Saraç olmak üzere, arşiv müdürü Umut Sülün’e, büyük bir titizlikle çalışan ekibe, sergiyi hazırlayan Sevim Sancaktar’a Türkiye fotoğrafı adına teşekkür ediyorum.”paylaşımında bulundu. Özendes ayrıca, “Fotoğraf tarihi ile yaşayan bir insan olarak, yitip giden diğer fotoğrafçılarımızın koleksiyonları adına da farklı bir hüzün yaşadığımı yadsıyamayacağım.” ifadelerini kullandı.

Müzenin ilk önemli faaliyeti olarak hazırlanacak sergi Güler’in doğum günü olan 16 Ağustos’a yetiştirilmeye çalışılıyor.TÜRKİYE’NİN GÖRSEL HAFIZASI

Türkiye’nin, özellikle İstanbul’un son 70 yılının görsel hafızasını barındıran Ara Güler’in arşivi yapılan bir işbirliği ve ortaklık sözleşmesi ile geçtiğimiz yılın 18 Kasım’ında Doğuş Holding’e devredilmişti.Ara Güler’in kişisel fotoğraf arşivinin yanı sıra Ara Kafe’nin bulunduğu bina da kurulan şirkete devredildi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ