Tuvalet ve banyolara kamera taktılar

Silivri Cezaevi kadın tutuklular bölümünde skandal uygulama.
OHAL sonrasında cezaevlerinde yaygınlaşan işkence, kötü muamele ve hak ihlallerine bir yenisi daha eklendi.

Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na, kadın mahkûmların kaldığı koğuşlara tuvaletlerinin ve banyolarının görüntülenebildiği kameraların yerleştirildiği öğrenildi. Çocuklarıyla bir araya gelmek için açık görüş hakkını kullanan siyasi mahkûmların aileleri tarafından BirGün’e verilen bilgilere göre, OHAL’in ardından gardiyanlar tarafından kötü muamelelere maruz kalan kadın mahkûmların tuvalet ve banyolarının karşı tarafına kamera yerleştirildi.

Kameraların, tuvaletleri ve banyo yerlerini cam bölmenin dışından rahatlıkla görebildiğini ailelerine anlatan kadın mahkûmlar, bu durumdan şikâyetçi.


Tuvaleti ve banyoyu kullanmadan önce çöp poşetleri ile kameraların görüş açısını kapattıklarını dile getiren mahkûmlar, kamuoyunun bu konuda duyarlı olmasını ve kameraların kaldırılması için kampanya başlatılmasını istediklerini ailelerine iletti.

AİLELERE 15 DAKİKALIK TUTUKLAMA
Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda ortaya çıkan hak ihlalleri, tuvalet ve banyoların görüş alanına takılan kameralarla da sınırlı kalmadı. Önceki gün açık görüşte çocuklarını gören ailelerin cezaevinin ziyaret bölümünde on beş dakika boyunca gardiyanlar tarafından zorla tutulduğu belirtildi. Aileler tarafından yapılan açıklamada, görüş bittikten sonra çocuklarını alkışlarla koğuşlarına uğurlayan aileler, bu uğurlama yöntemi nedeniyle gardiyanlar tarafından dışarı çıkartılmadı.

On beş dakika boyunca aileleri görüş alanında zorla tutan ve buna gerekçe olarak da “mahkûmların sayım işleminin bitmediğini” gösteren gardiyanlara karşı çıkan aileler, kapalı kaldıkları süre boyunca kapıları yumrukladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ