Tokat Cezaevi'nde işkence hücreleri kuruldu

"Özel koğuş" ismi verilen işkence hücrelerinde yaşananları tutuklular anlattı..
OHAL döneminde patlama yapan işkence olayları, Tokat Cezaevi'nde savcı ve polis tarafından sistematik hale dönüştürüldü. Savcı Doğan Yıldırım'ın talimatıyla "özel koğuş" ismi verilen işkence hücreleri kuruldu. 

Aktifhaber'in ulaştığı bilgilere göre temel insani yaşam koşullarından mahrum bırakılan tutuklulara, Tokat Cumhuriyet Savcısı Doğan Yıldırım tarafından sistematik işkence yapıldığı iddia edildi.

ÖZEL İŞKENCE KOĞUŞU


Cezaevinde bulunan bazı tutsakların avukatlarına verdikleri bilgilere göre, Savcı Doğan Yıldırım tarafından işkence için özel bir koğuş tahsis edildi. Ağır tecrit ve hijyen koşullarının bulunduğu bu hücrelerin şartlarının kasten iyice kötüleştirildiği belirtiliyor. Bu koğuşlara alınan tutukluların psikolojik ve fiziki işkenceye maruz bırakıldıkları, savcının bizzat gelerek "itirafçı olun kurtulun aksi takdirde bir daha gün yüzü göremeyeceksiz" şeklindeki tehditlere yaptığı öğrenildi.

SAVCI-POLİS İŞKENCE DÜZENEĞİ

"Özel koğuşa" alınacak tutsakların TEM ve KOM Şubelerinde görev yapan polisler tarafından belirlenerek savcıya bildirildiği iddia edildi.

"Özel koğuş"ta ağır yaşam şartlarında dirençleri kırılan, yanlızlaştırılan, kimseyle konuşamaz hale gelen tutsaklar iyice yıpratıldıktan sonra Savcı Doğan Yıldırım'ın talimatıyla Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildikleri belirtiliyor. 

Tutukluların, burada kaba şiddet, dayak başta olmak üzere çeşitli işkence yöntemleriyle polis tarafından hazırlanan ifadeleri imzalamaya zorlandıkları, kendilerinden sürekli isim istendiği belirtiliyor. 

Ayrıca Şubedeki polislerin tutsaklara "eşleriniz tutuklanmasınlar diye hamile bıraktınız" şeklinde aşağılayıcı ifadeler kullandıkları da öne sürüldü.

Dayak hakaret küfür gibi insanlık dışı uygulamalardan Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu VE KOM Müdürü Murat Mutlu'nun da bilgisi ve onayı olduğu belirtiliyor.

SEBEP DELİL ÜRETMEK
Kitlesel olarak tutuklanan Hizmet Hareketi'ne sempatisi olan insanlara yönelik bu baskının temel sebebi ise haklarında herhangi bir delil bulunmayışı. Savı Doğan Yıldırım'ın baskıyla insanları kendi aleyhlerine olacak ifadeler vermeye zorladığı belirtiliyor. Psikolojik ve fiziki işkenceyle tutsakların direncinin kırılarak önlerine getirilen ifadeleri imzalamalarının amaçlandığı belirtiliyor. 

SAVCI DOĞAN DİĞER UYGULAMALARI

Sistematik işkence ile masum insanları iftiya zorlan Savcı Doğan'ın insanlık dışı uygulamaları bununla sınırlı değil..

Zaman zaman tamamı erkeklerden oluşan cezaevi personeli ile kadınların kaldığı koğuşlara gelen savcının, kadın tutsakları da tehdit ettiği, ‘’Sizin hiçbir suçunuz yok, elinize silah almadınız, tanka çıkmadınız, tek suçunuz konuşmamanız.’’ diyerek tehdit ederek başka insanları suçlayıcı ifadeler vermeye zorladı iddia ediliyor.

Yine Savcı Doğan Yıldırım'ın talimatıyla 70 yaşında ve astım hastası olan bir tutsağın havalandırması açılmayan cezaevi aracı içinde 1 saat bekletildiği ve yaşlı tutuklunun bayıldığı öğrenildi.

Bu uygulamalardan haberdar olan tutsak yakınlarının cezaevindekilerin hayatlarından endişe duydukları. sorumluluğu olanlar hakkında hukuksal süreç başlatacakları öğrenildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ