Tahliye bekleyen ağır hasta tutukluya heyet raporu işkencesi: “Kayboldu yenisini getir”

Ölümcül birçok hastalıkla boğuşan 25 yıllık tutuklu Hüseyin Sarı, tahliyesi için gerekli ‘heyet raporu’ Bolu’dan Akhisar’daki cezaevine nakli sırasında kaybolduğu için hala hapishanede tutuluyor.
Akhisar T Tipi Cezaevi’nde bulunan ağır hasta tutuklu Hüseyin Sarı, heyet raporunun sevk sırasında kaybolması gerekçesiyle tahliye edilmiyor. Cezaevi yönetiminin, Parkinson, kalp, hipertansiyon, sematorfrom bozukluklar (psikolojik olarak ortaya çıkan fiziksel yakınma), boyun fıtığı, kas zayıflığı, diz ve ayaklarında ülser (diskler arasında daralma), reflü ve ödem hastalıkları ile mücadele eden 25 yıllık tutuklu Hüseyin Sarı’ya yeniden heyet raporu alması gerektiğini söylediği öğrenildi.


DEMİRTAŞ ÖRNEĞİNİ VERDİ

Her hafta İzmir’in Konak ilçesinde toplanan, Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) üyelerinin gündeminde Akhisar Cezaevinde yaşanan bu skandal vardı. Grup adına konuşma yapan İHD İzmir Şube Sorumlusu Zafer İncin, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geçen hafta yaşadığı sağlık skandalı örneğini vererek cezaevlerindeki sorunları dile getirdi.

SERBEST BIRAKILMASI YAŞAMASI İÇİN ELZEMDİR

Bürokrasinin ağır işlediğini hatırlatan İncin, ağır hasta Sarı için Adalet Bakanlığı’na başvuru yapıldığını ifade ederek, “Başvuruya rağmen Bolu F Tipi Hapishanesindeyken almış olduğu heyet raporunun sevk esnasında kaybolduğu söylenmiştir. Akhisar Cezaevi yönetiminin Sarı’ya raporun olmadığı ve yeniden heyet raporu alması gerektiğini söylenmiştir. Bürokrasinin yavaşlığı, Adli Tıp Kurumunun (ATK) yaklaşımı ve Hüseyin Sarı’nın sağlık durumu dikkate alındığında, tekrar bu işlemleri yapmak sıkıntılı bir süreçtir. ATK’ den raporun tekrar istenmesi ve tedavi için serbest bırakılmasının sağlanması, Hüseyin Sarı’nın yaşaması için elzemdir” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ