Polis'in gözaltındakilere uyguladığı işkenceler belgelendi

Polis gözaltısında 4 kişiye uygulanan işkenceye ilişkin fotoğraflar ortaya çıktı. Gözaltında işkence iddiaları bir kez daha belgelenmiş oldu.
Polis tarafından gözaltına alınan 4 kişiye karakolda yapılan işkencenin fotoğraflarına ulaşıldı.Olağanüstü Hal’de (OHAL) gözaltına alınanlara yapılan işkence iddiaları ilk kez fotoğraflanarak, belgelendi.  


İstanbul Bağcılar'da 16 Mayıs gecesi polis tarafından durdurulan otomobildeki 4 kişi, araçta bulunan pompalı silah nedeniyle gözaltına alındı. Bağcılar 100. Yıl Kemalpaşa Polis Merkezi’ne götürülen 4 kişi sorgu öncesi kaba işkenceye maruz kaldı.4 kişinin gördüğü işkence fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından OHAL karakollarındaki şiddet ilk kez belgelenmiş oldu.

İşkence gören 4 kişinin suç duyurusunda bulunmasının ardından soruşturma dosyasına giren fotoğraflarda gözaltına alınanların sorgusuz sualsiz karakolun kalorifer borularına kelepçelenerek şiddet uygulandığı görülüyor.

ASIL İŞKENCE KAMERASIZ ODADA YAPILIYOR

Mezopotamya Ajansı'ndan Hayri Demir'in haberine göre, karakolda işkence yapılanlardan Serkan Sezer, işkencenin araçta yapılan arama sırasında babasına ait pompalı tüfeğin bulunmasıyla başladığını belirtiyor.Pompalı tüfeğin bulunmasının ardından, polisin kendilerine hakaret etmeye başladığını söyleyen Sezer, polisin tutumuna tepki göstermeleri üzerine ters kelepçelenerek gözaltına alındıklarını ve 100. Yıl Kemalpaşa Polis Merkezi'ne götürüldüklerini belirtti.

Karakolda kameraların bulunmadığı bir odaya alındıktan kısa bir süre sonra bir grup polisin odaya girerek kendilerini dövmeye başladığını söyleyen Sezer, daha sonra da başka bir karakola götürüldüklerini ifade etti.POLİS DARP ETTİ DOKTOR DARP RAPORU VERMEDİ

Geceyi ikinci karakolda geçirdiklerini ve ertesi gün serbest bırakılmadan önce hastaneye götürüldüklerini kaydeden Sezer, hastanede yüzlerinde darp izleri olmasına rağmen doktorun 'Yüzünde bir şey var mı?' diye sorduğunu ve polislerle olan samimiyeti sonrasında darp raporu tutulmadığını belirtti. 

POLİSLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Sezer, serbest bırakıldıktan sonra savcılığa giderek polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturmanın halen sürdüğü öğrenilirken, işkenceye maruz kalan 4 kişi İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne başvurarak hukuki yardım istedi. 

MECLİS VE BAKANLIĞA BAŞVURU 

İHD yöneticileri de hem Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu hem de İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Fotoğrafların da eklendiği başvuru dilekçesinde, görevini kötüye kullanan kamu görevlilerinin tespiti ile haklarında adli ve idari soruşturma açılması için İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Bağcılar 100. Yıl Kemalpaşa Polis Merkezi nezdinde girişimlerin yapılması talep edildi. 
(ArtıGerçek) 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ